След книгите "Маската – свобода и затвор. Проблемът за идентичността в творчеството на Луиджи Пирандело" и "Азът и Другият в западноевропейската култура на ХХ в." Антоанета Дончева издаде "Самюъл Бекет: сияйното отсъствие". В българската академична култура това е първата монография върху творчеството на нобелиста, въпреки че критическите текстове върху Бекетовото творчество са многобройни.
"Необяснима е липсата на сериозен монографичен труд за Самюъл Бекет в България, – пише доц. д-р Антоанета Дончева, – въпреки наличието на множество статии за театрални постановки по негови текстове на страниците на периодичния печат. Съществуват и редица отделни задълбочени статии в сборници и глави от дисертации. Тук не трябва да пропуснем монографията на Васил Стефанов "Абсурдизмът или театър на отчуждението“, публикувана през далечната 1977 г., която въвежда българския читател в естетиката на Театъра на абсурда, чийто представител е и Бекет“.
А ето как авторката формулира целите на своя труд: "… да премисли чрез инструментариума на съвременните социални и хуманитарни науки ентропичната динамика на социалното и персонално съществуване, характерна за епохата от създаването на текстовете на Бекет до наши дни. Бекетовото творчество бива тълкувано в единство с количествено вече необозримата интерпретаторска литература, отличаваща се при това с извънредно многообразие на гледните точки и на социално-научните и хуманитарни парадигми, определящи нейния характер".
Основните изследователски интереси на Дончева са в сферата на семиотиката и философията на изкуствата. Тя е доцент във Философско-историческия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“, катедра "Социология на правото, икономиката и иновациите“. Водила е курсове в СУ "Св. Климент Охридски“ и Нов български университет. Била е Erasmus-лектор в Кьолнския университет, специализирала е в Бари, Италия. Съосновател е на списание Philosophia – e-journal for philosophy & culture и член на редакционния му съвет. Член на Семиотичното общество на Америка (Semiotic Society of America) и на Източноевропейския център за семиотични изследвания. Публикувала е в България, Австрия, Италия, САЩ и Китай.
"Личностната и социална криза, която Самюъл Бекет разказа чрез творчеството си, – пише тя, – се актуализира непрестанно. Завещаното от него вече е надмогнало проблема за дехуманизацията на изкуството и на самоотчуждението. Бекет ни предупреждава за настъпващо личностно и социално изгнание във време без край и в пространство без география. И това предупреждение трябва да бъде чуто от всички, но най-вече от учените в хуманитарните и социалните науки. "Да не губим време в празни приказки. Да направим нещо, докато имаме възможност!“, както казва писателят в книгата си "Молой. Малоун умира. Неназовимото“.
Чуйте доц. д-р Антоанета Дончева.
Филмът е документален и се нарича Butterflies on Everest ("Пеперуди на Еверест " ). Той е дело на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча и е посветен на известния американски художник – хиперреалист с български произход Рос Росин, съобщава Андрей Янев за "Артефир". Заедно с него, с музика за същата продукция са се ангажирали Матео Куарон и..
Вече втора седмица продължава сеизмичната активност на о. Санторини. Наскоро на българския книжен пазар излезе "Мистерията на мумията" – новият роман на норвежкия писател Том Егеланд , автор на заглавията "Проектът Метусал", "Очите на демона", "Ефектът на Лазар". Интересен факт е, че в "Мистерията на мумията" Егеланд предсказва изригването..
Книгата "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" на Деница Кючукова ще бъде представена премиерно днес от 17:30 в Художествена галерия – Добрич. Това е поредното събитие от инициативата на културния институт "Четвъртък вечер – време за срещи". Новата книга на Деница Кючукова ни среща с магични истории, разказани с удивително умение и тънко..
Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..
След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg