Книгата "Начо On My Mind" е посветена на 100 години от рождението на Атанас Кръстев, по-известен като Начо Културата. Документални записки от интервюта с една от най-забележителните обединяващи фигури в българската култура от втората половина на ХХ век Атанас Кръстев – Начо Културата, правени през 1997 г. и излизали в пловдивския вестник "Марица".
Годишнината ще бъде отбелязана на 17 септември. Без Начо Културата Старият Пловдив можеше вероятно и да се случи, но не по онзи магичен начин, по който се случи.
Ето какво споделя авторът журналистът Антон Баев: "Тази книга представлява документални записки с мои интервюта с Начо Културата, които са правени и излизаха през 1997 г. в тогавашния пловдивския вестник "Марица". Те са правени документално и излизаха приживе на Начо. Няма нищо допълнено към тях ".
Книгата разказва историята на Старинен Пловдив от учредяването през 50-те години до края на XX век, иска да покаже духа на времето и особено – да оживи фигурата на Начо Културата, наречен приживе "Кмета на Стария град". Безценни за българската култура автори – художници, писатели, актьори, музиканти, са вмъкнати в своето време с автентичността на речта и спомена за самия Начо Културата.
"Благодаря на скулптура Вежди Рашидов и на прекрасната актриса Мария Статулова за застъпничеството за ръкописа. Идеята беше да открехнем малко по-рано вратата към тази годишнина. Трябва да благодаря и на най-добрата наследничка на Старинен Пловдив след Начо Културата, това е Амелия Гешева. Тя ще бъде модератор на срещата и на актрисата Йоана Буковска, която ще прочете откъси от книгата", казва авторът.
Младите знаят твърде малко за "Бохемата", с която е населен Старият град, благодарение на енергията на тази обединяваща и центрираща сила – Начо Културата. В последните 15 години се направи ужасно много за Старинен Пловдив, но това, което липсва в момента, е паметта. И тази книга се надявам да помогне.
Другото, което много липсва, да се роди такава фигура, която да стане притегателен център към оживяването. Защото какво значи само къщите, амфитеатрите и базиликите? Новата Бохема да може да припознае този град, но трябва да има някакъв такъв център. Възможно ли е повторение на Начо?", пита се Антон Баев.
Премиерата на книгата "Начо On My Mind" е на 17 юни от 18 ч. в Културния център на Радио Пловдив, Студио 1.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg