Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки успех в живота се базира на образование и познание

Антония Дуриданова: Между България и Америка

Във всички мои дейности съм се стремила да помагам на хората да се издигат

Снимка: Лора Търколева

Житейският ѝ път започва от София, където е родена и израства. Завършва Английската гимназия през 1968 г. и продължава образованието си в Белград, Югославия. В края на първата година, преди изпитите, преживява потресаващ инцидент на границата с България, който определя хода на житейската ѝ съдба. Решава да стигне до Австрия с влак. Няма редовни документи, така че рискува да бъда спряна и върната в България с последствия за арест и затвор. Когато пристига в алпийската държава, се предава на полицията и почти година прекарва в лагера Трайскирхен, близо до Виена. 

Съдбата я отвежда още по-надалеч – в страната на неограничените възможности. Новия си живот започва в Мичиган, къде завършва висшето си образование. Там продължава висшето си образование и завършва с три дипломи – две бакалавърски по руски и френски, както и бизнес администрация със специалност "Счетоводство“ и магистратура по международна търговия и испански език. Започва да преподава френски и български в Мичиганския университет. Преквалифицирането ѝ в бизнеса води до промени в професионалния ѝ живот и постъпва на работа в данъчната американска администрация. След завършването на проекта се връща в Америка и се мести в Сан Антонио, Тексас. 

В ролята на Главен герой в "Нашият ден" застава Антония Дуриданова. Тя е в България, за да представи новата си книга “Бягство от Желязната завеса: ново начало и завръщане”. 

"Книгата ми е като пътеводител, какво може да очаква едно лице, тръгнало от България без никакви средства, пристигнало в Америка и как може това лице да се издигне и да постигне мечтите си", споделя Антонина Дуриданова.

Решението да напуснеш родината

Видяла и преживяла несправедливостите на комунистическата система, още на двайсетгодишна възраст решава да напусне страната. Ето какво споделя тя: "В това време младите хора бяха потиснати. Нямаха достъп до литература, музика, до каквито и да било културни прояви в световен мащаб. Всичко беше заключено в рамките на  България, в комунистически дух".

Детството 

Израства в семейството на интелектуалци. Баща ѝ – проф. Иван Дуриданов, е езиковед, майка ѝ – историк и гимназиален учител. "Майка ми се въведе в този културен свят, който аз започнах да обожавам от ранно детство. Обичам да рисувам и това беше признато от един от учениците на майка, който беше голям художник", спомня си Антонина Дуриданова.

Завоят от езикознанието към бизнеса 

"При мен беше важно комбинирането на чужди езици с бизнеса с търговията. Да, имах отклонение, но не съвсем, защото чуждите езици пак ги приложих", казва тя.

Завръщането 
След разпадането на комунизма, по покана на българското правителство, Антонина Дуриданова се оказва в България като представител на американското Министерство на финансите, за да окаже помощ за създаването на нова данъчна структура в България. 

Целия разговор с Антония Дуриданова можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БНР и личен архив

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36

Да получим пълни знания за лечебните растения - къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20