За близо 20-годишното си съществуване Скулптурният симпозиум Мездра се превърна в събитие от съществено значение не само на регионално, но и на национално ниво. Идеята за Скулптурния симпозиум Мездра възниква през 2004 година. По това време основните двигатели на културните събития в Мездра са Валентин Вълчев, директор на дирекция Култура към общината, Любомир Радовенски и Петко Котларски. Като всяко ново начало и това не минава без перипетии и трудности. Първото издание на симпозиума е съфинансирано от швейцарска програма и е подкрепено от кмета на община Мездра г-н Иван Аспарухов, а един от най-големите заводи за добив и обработка на варовик предоставя безвъзмездно каменните блокове, необходими за изработката на скулптурите.
Първоначалната идея е да се работи на открито – в централната част на града, като по този начин случайните минувачи стават свидетели на раждането на произведенията. Но организаторите се сблъскват с непредвидени трудности, обусловени от технологичните процеси при създаването на скулптурите – вдигане на прах и шум. По време на този първи симпозиум участниците и техните произведения са: „Искър” – Иван Наков, „Магическа колона” – Теодоси Антонов, „La donna è mobile“ – Наско Настев, „Метаморфози” – Венко Тонков, „Майка” – Георги Тишков, „Кълнове” – Милен Василев и „Тотем” – Моника Игаренска.
Следва търсене на подходящо място с идеята симпозиумът да се организира на всеки две години. По време на втория симпозиум, скулпторите работят в близост до автогарата, но и това се оказва неудачно. Следващият опит за намиране на „подслон” е археологическият комплекс „Калето“ и там работата потръгва, но по-късно започва реконструкцията на комплекса и скулпторите отново остават без „ателие”. По това време организаторите успяват да привлекат за съмишленик и друга голяма каменодобивна фирма – на следващото издание на симпозиума творците работят в двора на фирмата, но отново се оказва неудачно „съжителство”. Тогава Андреас Испиридис, изпълнителният директор на фирмата, предоставя за нуждите на симпозиума бетонна площадка, която се намира встрани от основната част на завода, където вече за четвърто поредно издание на симпозиума скулпторите работят спокойно и с осигурени всички необходими им условия.
Селекцията на авторите се осъществява след представяне на предварителен проект-скица и без поставяне на тема, като в годините на съществуването си има и две участия на автори от други държави. Създадените произведения остават собственост на Община Мездра.
В предишните издания на симпозиума времето за реализация, предоставяно на авторите е един месец, а в тазгодишното – 14 дни, като работата започна на 15 юни и се предвижда произведенията да бъдат монтирани на 29-30 юни. Относителността на този времеви интервал се определя и от атмосферните условия, които затрудняват работата на открито.
Скулптурният симпозиум в Мездра е единственият по рода си в България и идеята за създаването на скулптурен парк в градските пространства е едно от най-ценните му постижения. Цялата алея „Александър Стамболийски“ е осеяна с произведения, 5 скулптури са изложени около река Моравешка, като тази година е предвидено две от произведенията да се монтират на входа на града и две – в централната му част.
Интересно и ценно в случая е, че авторите участват съвместно с организаторите и журито в избора на пространството, където се ситуират произведенията им. Това сътрудничество само по себе си гарантира успешната реализация на идеята и естетизацията на публичната среда.
Сред имената на авторите, участвали досега в Скулптурния симпозиум в Мездра, са: Беатрис Карбонел Ферер, Испания, Кирил Матеев, Габриел Ситару, Румъния, Радослав Мъглов, Рафаил Георгиев-Рафо, Радослав Султов, Милен Василев, Красимир Митов, Тошко Иванов, Христо Вълов, Георги Тишков, Наско Настев, Чавдар Велчев, Николай Маринов, Митко Гълъбов, Емил Бачийски, Рашо Митев, Теодоси Антонов и др.
В тазгодишното 8-о издание на симпозиума участват четирима български скулптори от различни поколения. Сред тях са и добре познати на българската публика автори като 78-годишният Теодоси Антонов от Монтана, който участва и в първото издание на симпозиума през 2004 година, както и след това отново през 2012 година. Работата си той вае от бял врачански мрамор и се нарича „Окото“. Трето участие има и Иван Стоянов от Ямбол с пластиката „Прегръдка“. Неговите предишните участия са през 2014-та и 2020-та година.
Интересно и в същото време изключително позитивно е участието на съвсем млади автори, които работят редом до утвърдените. Това са абсолвентите от Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ Катерина Чакърова от гр. Лом с проекта „Рамо до рамо“ и Дилян Ангелов от Трявна, чиято творба се нарича „Време“.
Цялата експозиция досега включва 42 творби от 29 български и чуждестранни скулптори, като се очакват и новите 4 произведения.
Амбицията на организаторите е Скулптурен симпозиум Мездра да се превърне в най-големия скулптурен музей на открито не само за България, но и извън нея.
Чуйте повече от звуковия файл."Времето на редактора" в петък, на 8 август, е посветено на 80-ата годишнина от рождението на германския режисьор Вим Вендерс. Вим Вендерс е един от големите магьосници в световното кино, създал мост между европейския авторски почерк и света. Независимо дали снима игрални или документални филми, видеоклипове на U2 или на Уили Нелсън, Вим Вендерс..
В рубриката "Разговорът" във "Нашият ден" зам.-директорът на фондация "Софийска платформа" Борислав Димитров говори за инициативите "Визия за Белене" и лятното училище "Защо ни е да помним" 2025 г. Фондацията от години работи за укрепване на демократичната култура в България чрез гражданско образование, исторически диалог и застъпнически..
До 10 август в Созопол продължава Международният фестивал за куклен и площаден театър "Арлекино и Марионета". Фестивалът представя българските и европейските достижения в областта на професионалното куклено изкуство и площадния театър, а какво предстои днес и утре, ще разберем от редактора Ангелина Грозева. Слушайте!
Спектакълът "Една нощ в двореца "ще се състои на 8 август в Балчик. Дворецът в Балчик ще се превърне в естествен декор на завладяващата история на неговата основателка – кралица Мария Единбургска, в чест на 150-годишнината от рождението ѝ. Морската сцена ще оживее с авторски композиции и класически произведения на плеяда виртуозни български..
Какви са предизвикателствата пред чуждите издателства и българските автори, за да може българската литература да се популяризира в чужбина – разговор в "Нашият ден" с Гергана Панчева от Литературна агенция "София”. Повод за срещата в ефир е програма "Преводи" на НФК, която вече е отворена за кандидатстване. Литературна агенция "София"..
"Светът на Мария" е фондация, учредена в обществена полза през февруари 2012 г. в София от семейството на Мария – млада жена с интелектуално затруднение...
РИМ Бургас е най-големият музей в Югоизточна България. Създаден е през 1912 г. от местни интелектуалци и общественици като археологическа сбирка към..
"Времето на редактора" в петък, на 8 август, е посветено на 80-ата годишнина от рождението на германския режисьор Вим Вендерс. Вим Вендерс е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg