Конференция на тема: "Устойчивост и развитие на концертния бизнес в България" се проведе в НДК по инициатива на представителите на промоутърската организация "Сцена музика", в партньорство с "Музикаутор", Министерството на културата и Българското национално радио, като обществена медия и културна институция.
Дискусията постави фокус върху предизвикателствата пред организаторите на музикални събития, начините за справяне с тях, както и принципите за бъдещото развитие на сектора. Беше приет и нов Етичен кодекс, към който се присъединява и БНР чрез сключения договор за сътрудничество между обществената медия и "Сцена музика".
За професионалните взаимоотношения, които определя този документ – Мартин Стоянов, председател на сдружение "Сцена музика", Бойко Гюров, председател на работната група към сдружението, и генералният директор на БНР Милен Митев, който беше и модератор на събитието, дискутират в предаването "Нашият ден":
Мартин Стоянов и Бойко Гюров от сдружение "Сцена музика" определят вече като факт, че част от промоутърите изчезнаха от пазара (фалираха) заради пандемията през последните 2 години. Но пък се появяват и нови, което още повече налага организирането на тази конференция и установяване на ясни морално-етични правила.
По думите им важен акцент е и намирането на правилната формула на взаимодействие между държавата, организаторите на концерти (в т.ч. общините), залите, продавачите на билети, фирмите за охрана и всички, които имат съществена роля за реализирането на събития с музика. Устойчивото и успешно развитие на концертния бизнес е предпоставка за създаването на качествен продукт, който организаторите на концерти да предоставят на публиката, както и за изграждането на позитивен имидж на България като културна дестинация.
"Чакахме да отмине вълната на пандемията и така да структурираме нещата, че да поканим всички заинтересовани страни по важните за сектора въпроса", коментира Мартин Стоянов. – "Участник в конференцията беше и един от директорите на Комисията за защита на потребителите г-н Асен Игнатов, който ясно даде сигнал – "Работете чисто, за да ви е чист бизнесът напред".
"Много от ангажиментите на оркестрите на БНР през тези две години отпаднаха, а за един музикант няма по-лошо от това да загуби контакта си с публиката. Добрата новина е, че Радиото успя да запази своите състави в това трудно време. Въпреки липсата на ангажименти те продължиха и са част от семейството на БНР“, каза генералният директор на БНР Милен Митев.
"Всяка криза, ако подходим умно към нея, може да бъде и възможност. Като модератор на конференцията, аз видях една голяма надежда в участващите, че заедно можем да направим този бранш по-конкурентоспособен. Ако това се случи при ясни правила и се спазват етичните принципи, музикалните събития наистина ще бъдат запомнящо се преживяване за всички, най-вече за публиката, и тя ще става все по-голяма и по-голяма", каза още Милен Митев.
Чуйте цялата дискусия в звуковия файл.
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg