Наталия Цекова е първата ромка, завършила НАТФИЗ. Има две дипломи. Завършила е специалност “актьорско майсторство“ за драматичен театър в класа на проф. Здравко Митков, а след това магистратура “Публична реч“, отново там. Има няколко моноспектакъла в тандем със Здрава Каменова, последният е “Вкусът на живота“. Снима се активно в кино- и телевизионни продукции, сред тях са сериалът “Откраднат живот“, филмът “Големият френски обир“ и късометражната продукция “Майка“.
Наталия Цекова е главен герой в “Нашият ден“
“Усещам се успяла в някакъв смисъл – не толкова, колкото би ми се искало. Фактът е, че се справям и работя това, за което съм учила, мисля, че е успех. Имам колеги, които не са стъпвали на театрална сцена, – казва Цекова и допълва –
В четвърти клас окончателно реших да стана актриса. Знаех, че искам да правя това и го постигнах. Аз не вървя с табела “Аз съм ромка“, когато започне процесът на работа и кажа нещо за себе си, няма как да не кажа този факт от моя живот. Случвало се е да премълчавам произхода си, защото виждам негативи реакции на хора, които веднага ме слагат в клишето или в представата на това какво е да си ром в България, но никога не съм го криела.“
Проекти
“В момента работя върху едни проект, ангажиран с ранните бракове в ромската общност. С мои колеги правим плейбек театър пред тези деца. Не искам да бъда учител, достатъчно е да бъда пример за децата по някакъв начин. Не искам да вкарвам в главите им мисълта за това какво трябва или не трябва да бъдат. Колкото повече изкуство влиза в училището, толкова по-добре.“
“Вкусът на живота“
“Новият моноспектакъл “Вкусът на живота“ се приема страхотно от публиката. Той започва с една кулинарна книга с ромски ястия от Сливенския край. Но в този моноспектакъл не става въпрос само за храна, но и за истории и човещина, за любов и взаимоотношения.
Много ме вдъхновява това да правя нещо за децата около мен и не става въпрос само за ромските деца, защото съм работила не само с ромски деца. Важно е да даваме нещо на децата си, да ги вкарваме в светове, които да карат децата да преоткриват света по различен начин, не само през телефона или скъпите вещи, които могат да притежават. Малките неща са изключително важни в живота ни“, разказва още тя.
Предстои турне из България със спектакъла “Вкусът на живота“. На 6 юли той ще бъде във Варна, на 8 юли – в Бургас, а на 9-и – в Царево.
Тя разказа още, че през следващия сезон трябва да се стартира един много сериозен театрален проект, отново свързан с ромската тема:
“Проектът е за жени - ромки, които много активно са помагали по време на Холокоста. Проф. Христо Кючуков намери историите на три ромки, за които е доказано, че са помагали на много деца и на много жени, които са били изпращани към лагерите на смъртта.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg