Той е един от българските журналисти, които има десетилетен опит точно в областта на туризма и на културното наследство, както и на туристическата индустрия. Представител на България на отговорни туристически форуми. За новините от последния Средиземноморски туристически форум разказва в "Нашият ден“ Пламен Старев, генерален секретар на АБУЖЕТ – Асоциация на българските журналисти и писатели за туризъм, и член на Борда на директорите на FIJET – Международна федерация на журналистите и писатели за туризъм.
Домакин на тазгодишното издание на Средиземноморския туристически форум е Малта. Участниците получиха по една специална папка, наречена папката „Х“. В този документ се съдържат важни изводи за развитието на туризма до 2030 г., като съдържанието ще бъде разкрито най-скоро на участвалите във форума.
Ето какво споделя туристическият експерт: "Някога светът се е въртял на и около Средиземно море. Наоколо са 7-те чудеса на света. Тогавашните туристи, които днес наричаме пътешественици, за месец, два, най-много четири са можели да го обикалят и да разгледат действително много забележителности на Стария свят. Може би е бил най-туристическото място на света".
Въпросителните пред международния туризъм са свързани с дигитализацията. Младите хора сега живеят в дигиталния свят, дори те по-малко пътуват, отколкото седят в техния дигитален свят и много по-лесно могат да обиколят света. Трите ключови думи на форума бяха: възстановяване, преосмисляне и преживяване. Отново се акцентира на качеството, което е винаги над количеството", допълва Старев.
За съжаление брандът на туристическа дестинация – България изостава от това, което тя предлага. Необяснимо е защо имаме слабо рекламно представяне, което търси България.
"От много години има страшно много програми за развитието на туризма. Аз лично не съм убеден, че те създават бранд. Създават една представа за България, такава, каквато може да се срещне в други страни. Пред туриста не застава въпросът "Аз трябва да отида непременно в България“, твърди туристическият експерт.
Пътеводителят "17 уикенда"
Това са пътеписи, чиито автори са Пламен Старев и Кристиян Минчев. Представени са най-интересните културни и исторически забележителности в 17 общини. Общо в България общините са 265, скоро ще станат 266. Всяка от тях има какво до добави към легендата за една от най-старите държави в Европа.Много от най-интересните места в страната са забравени, което е жестоко към сътвореното през хилядолетията. Днес от Димум е запазена една стена. А това е била антична военна крепост с митница, един от най-големите крайдунавски центрове на Римската империя. Била е търговската врата на Мизия. Тук е акостирала Римската флота. Руският император Александър ІІ е бил в България да укрепи духа на руските войници. Настанил се е в най-хубавата къща в Бяла – конака на Мехмед бей. Той и днес може да се види. А до него е прочутият мост на Кольо Фичето.
В Кайнарджа има една чешма. Отпиеш ли от водата ѝ, получаваш благословия от самата Екатерина Велика. Край нея граф Румянцов и великият везир Мусул Заде Мехмед подписват Кючуккайнарджанския мирен договор. В пещерите около Кайнарджа са намирали подслон първите християнски отшелници по нашите земи. Запазена е колония от седем скални манастири."
Целия разговор с Пламен Старев можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – личен архив и БНР
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg