"Млък" всъщност приканва за разговор. Това е призив да се обърнем към думите, които са на върха на езика, но липсата на отношение към тях понякога ги спира да заговорят. "Млък" е кантарът, който трябва да ни събуди от летаргията. Той измерва колко е точното тегло на човешката душа. И макар това да е относително, да е колкото невъзможно – толкова и чисто и просто, "Млък" опира на точна бройка – 21 разказа. Толкова е побрал новият сборник на Радослав Бимбалов.
В "Млък" можеш да усетиш душата, да я чуеш, да се откажеш от нея, а след това рязко да си я пожелаеш отново, да я пазиш и обгрижваш, защото ти е само една и незаменима. Със сборника с човешки разкази читателят обръща времето, лети с Вятър и поляга в мекото бяло нищо, вкусва по кокалчетата на пръстите си плътта на жертвата и пулсира с нея, губи думите, а отчаяно иска да ги намери. Някъде там вижда и розово фламинго в автобус. И изживява всичко това вътре, където е разнолико, противоречиво, но неизбежно лично. Във вътрешността най-силно кънтят онези теми, които замитаме под килима и се правим, че не съществуват, че не са наши, а на всеки друг и именно другият трябва да се справи с тях.
За това "Млък", което дреме в нас и днес повече крещи, отколкото да говори, но пък все пак се опитва и да слуша, разказва рекламистът, общественик и автор освен на този сборник с разкази, така и на романа "Аз, Маниака", Радослав Бимбалов.
От него в звуковия файл ще чуете жертва ли сме вече на глобалния лексикален дефицит, и има ли лек за това. Ще чуете и за скучното съвършенство и за гласа, който има очи, допир и вкус.
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..
Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: · Мак Маринов за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...
За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова, Емил..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg