В изданието за икономика, бизнес и предприемачество на "Нашият ден" Васил Караиванов, преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и председател на УС на "София Тех Парк", разказа за новия бизнес инкубатор на СТП и на Европейската агенция за ядрени изследвания /ЦЕРН/, който ще функционери на територията на българския научно-технологичен парк.
"Неотдавна създадохме Фондация за иновации и технологичен трансфер, за да сложим още един елемент в СТП, който да подкрепя таланта в България и технологичния трансфер. Фондацията има за цел да създава инкубатори за трансфер на технологии – вече имаме първия инкубатор, създаден съвместно с ЦЕРН. Технологичен трансфер е, когато една технология е разработена на научно-теоретично ниво и след това превърната в някакъв продукт или услуга, която да може да се ползва, така че да не остане само на книга, а да има и реално приложение.
Европейската организация за ядрени изследвания /ЦЕРН/ има програма за създаване на бизнес инкубатори в страните от ЕС. ЦЕРН предоставя своите технологии, които са над 500, подредени в 8 различни области, на екипи или стартиращи компании, като акцентът е на екип. "София Тех Парк" ще подкрепя участниците в съвместната инкубационна програма с финансова подкрепа в размер на 40 000 евро за срок от 2 години. Ще предоставим подкрепа и под формата на офис пространство, услуги в лабораторния комплекс, допълнителни услуги за маркетинг, бизнес стратегия, свързана с потенциални инвеститори от рискови фондове, свързване с пазара. Тези екипи ще имат след това и възможността да участват в инкубационната програма на "София Тех Парк", която също ще започне съвсем скоро.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg