За пета година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса“, част от глобалното движение Plastic Free July. Кампанията цели да насърчи хората да ограничат употребата на еднократна пластмаса в ежедневието си и така да спомогнат към борбата със замърсяването с подобни отпадъци.
В рамките на един месец кампанията ни предизвиква да намалим използването на пластмасови продукти за еднократна употреба, които се нареждат сред основните замърсители на природата през последните години.
“Целта ни е да създаваме една активна гражданска общност с идеята за устойчиво развитие и устойчив живот в Синеморец. Март месец започнахме една инициатива, която се казва “Зелен Синеморец“, насочена към информиране на хората и привличане към използване на торби за пазаруване за многократна употреба. Реализираме работилници за изработка на торби, които подаряваме и раздаваме. До момента сме раздали около 100 такива торби. На 8 юли ще имаме отворена публична прожекция“, разказва в “Нашият ден“ Драгомира Раева, която работи в Читалище “Синева“ в село Синеморец.
“В момента сме обградени от пластмаса и буквално я изяждаме с морските обитатели, които консумираме, тя попада и в нашето тяло. Грубо казано всеки месец поглъщаме аналога на една дебитна карта. Доста пластмаса попада в нашите тела и това е притеснително. Имаме един огромен скок, който не е естествен, и има последствия както върху самата природа, така и върху нас самите“, казва в “Нашият ден“ Стойчо Наков, собственик на зелен бизнес у нас.
“Има промяна, в големите градове в София виждаме все повече магазини, в които може да се пазарува в собствен съд. За съжаление продължаваме да виждаме всеки ден хора с пластмасови и картонени чаши“, казва в “Нашият ден“ Елеонора Йосифова, природозащитник от екологично сдружение “За Земята".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg