Защо СЕМ не можаха да изберат нов генерален директор на БНТ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Бойко Станкушев, директор на АКФ (Антикорупционен фонд), бивш програмен директор на Българската национална телевизия (БНТ) и бивш член на Управителния съвет на БНТ.
"Това ни казва, че като че ли всички или почти всички, които са избирани или посочвани за членове на СЕМ – регулатора, са оставали и след избора достатъчно зависими и са изпълнявали чужда воля, независимо от репутационния риск да бъдат охулени от довчерашните си колеги, от общественото мнение за липсата на експертиза или на доблест, или на самостоятелно мнение да преценят с това, с което разполагат, в случая бяха осем кандидати, кой комплексно притежава необходимите качества. Кой е най- големият проблем, освен тежката зависимост на обществените медии от задкулисието за всичките тези 33 години, че не достигат парите и с това нещо, задкулисието, представяно от някакви си премиери и финансови министри, периодично извива ръцете, дори и на почтени дами и джентълмени, които по някакъв начин са стигали до ръководните постове. Аз самият съм рекетиран с това, като член на УС на телевизията, който примерно е изпълнявал функциите на ген. директор при доста дълги периоди.
Рекет – от политически партии, от министър на финансите, от зам.-министър на финансите... Това го знаят всички колеги, които са стигали горе-долу до някакво управленско равнище. Независимо от това, ако имат идеологически някакви политически пристрастия. Това е факт, защото, по Конституция, България е така устроена, че тя е министърпредседателска държава. Министър-председателят, през министъра на финансите разпределя и парламентът гласува бюджет. В тези бюджети пише колко на БНР, колко – на БНТ. По какъв признак се преценява колко трябва субсидия за следващата година – и как да е разпределен по пера, никой до ден-днешен не е отговорил, и това е, за да може да се натискат, да се мачкат такива, които не са много склонни да слушат и да си повярват, че може да има независима журналистика или да приклякват, или направо да ги смазват да предизвикват недоволство. Скачат осем синдиката в БНТ и казват: "Ти си некадърник, шефе… Или скачат в твоя полза, както видяхме онзи ден, когато са нахранени, защото на тях са им дадени някакви почивни станции, някакви барчета, кюфтета и т.н."
Държавата се управлява, когато имаш съда и медиите
"Това беше ясно още в първите години след прехода. В нормалните демократични общества е забранено да се използват тези лостове за управление и преразпределяне на кюфтета, банички, топлоелектрически централи, тръби, театри, специализации на млади хора в престижни европейски и американски университети... При предишното управление така и не стана ясно защо едни милиони бяха преразпределяни между обществените медии."
Как с четири гласа оставаш генерален директор на обществена медия
"Това е византийски номер, който може да се случи благодарение на дупките в Закона за радио и телевизия. Сега ръчичките са им чисти и никой не може да ги пипне, че нищо не се случи, защото така им е казано. Важното е никой да не е виновен за това, че нищо не се случва. Това е на корумпираните бюрократи, които са отрочета на старата номенклатура, любимият фокус – ако не могат да пречат, слагат спирачките и предизвикват застой. За да се съхранят статуквото и достъпът до милиардите, които те да разпределят, в един момент започват да търсят външен съюзник. Същото се случва и с реакцията за експулсиране на руските дипломати и служители от българското посолство. Хората, които са откраднали стотици милиарди, не ги интересува репутацията. Те би трябвало, ако застанат пред майка си, тя да умре от срам."
"Националният предател“ и безкритичността на медиите
"Медиите са опитомени, дресирани и уплашени, каква критичност искате да имат? Всъщност национални предатели са тези, които в този критичен за България момент си измислиха казуса Македония, казуса с руските дипломати и т.н. Такива проблеми всъщност няма. Но европейските ни съюзници вече започва да им става ясно, че това, което пише на вратите на българските партии – че са либерални и проевропейски, всъщност не е вярно. Каква европейска народна партия е ГЕРБ, например? Това е корпорация. Те нямат такова политическо поведение. Тя е тежко йерархизирана и зависима от това какво ще каже един човек – ако той не го каже, то не се случва."
Кой трябва да ни обясни това
"Медиите. Но СЕМ бетонираха статуквото в БНТ, без някой да е виновен. СЕМ не е независим орган просто. Защо трябва да бъдат избирани от хора, които манипулирайки и купувайки гласове, са били избрани за депутати? Те сега направиха безумие. Аз, ако поуча четири гласа против, ще напусна сам поста, на който са ме избрали по този начин. Ако така са избрали министър на отбраната или на вътрешните работи, или главен прокурор – все с въздържали се, какво ще с е случи с България? Никой не може да ме убеди, че поне двама от кандидатите за генерални директори на СЕМ нямаше веднага да си поеме функциите съвестно. СЕМ не казаха, че кандидатите не стават, освен че четири гласа гласуваха против Кошлуков, защо да не могат да изберат директор."
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg