Център за изкуства "За Родопите" гостува на "Топлоцентрала" в София. На 6 и 7 юли от 19.30 часа в зала "Черен куб" на "Топлоцентрала" в София ще бъдат представени два от най-новите спектакли на Петър Тодоров и Десислава Минчева – "Концертът" и "Кълбо" (част 3).
В сюжета на "Концертът" са квартет от народни певици. Четири наглед обикновени жени, които в битието си са като всички други, но когато стъпят на сцената се превръщат в "различни" човешки същества, които с гласовете и песните си се докосват до божественото, и носят просветление за смисъла на човешкия живот. Спектакълът е възхвала на българската народна песен, разказва продуцентът и режисьор Петър Тодоров:
"Това е нашият израз на преклонение пред българската народна песен. Решихме да го направим с кукли, защото ни се иска младите хора и децата да слушат българската народна песен с едно отношение към нея. Представлението е предназначено за семейна публика, искаме децата да се свържат с народна песен. Българската народна песен е визитката на нашата страна по света. Навсякъде се приема с възхищение и нашия спектакъл. Хората се и забавляват, защото нашата интерпретация е много интересна и различна на сцената.
Другото представление е съвсем различно. Изградено е по вариации по "Болеро" на Морис Равел. Композиторът Милен Апостолов написа различни вариации по темата. И вече спечели награда за музика от фестивала "Пиеро" в Стара Загора. Тук говорим за разрушаването на нашата планета, на нашия общ дом. Ние хората имаме склонност към саморазрушение, но въпросът е да съумяваме да се вземем в ръце."
С представлението "Концертът" център за изкуства "За Родопите" изнася над 50 представления в Швеция, Германия и Канада, както и в различни градове на страната, чрез него се предава и магията на народната песен. В основата на сюжета на "Кълбо" - част 3 е "Една оцеляла жена-воин влачи със себе си останките от собствения си свят, който сама е разрушила. Ще съумее ли да го изгради наново?" Такъв въпрос задава представлението. "Кълбо" (част 3) е посветен на връзката на Човека с майката Земя и носи простичко и универсално послание към хората по цялото земно кълбо. Петър Тодоров и Десислава Минчева от 20 години живеят и сътворяват продукциите си в родопското селце Бостина, след което пътуват с тях по целия свят.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg