Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НГДЕК е първата "Млада метафора" сред софийските училища

Снимка: Столична библиотека

Първият шампионат по поезия на софийските училища "Млада метафора" излъчи своя победител. На площад "Славейков", пред централния вход на Столична библиотека, която е и организатор на състезанието, в пряк поетичен двубой се изправиха отборите на Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин Кирил Философ" с ръководител Ивана Танушева и Частна немска гимназия "Ерих Кестнер" с ръководител Калоян Христов. Арбитри на двубоя бяха литературният критик проф. Михаил Неделчев и поетите Георги Господинов и Иван Ланджев. След три оспорвани кръга на първо място те отличиха учениците от НГДЕК.

Празникът на младата поезия се реализира в сътрудничество с Регионалното управление на образованието в София и с финансовата подкрепа на Програма "Култура" на Столична община. Той беше последният етап от провелия се в рамките на няколко месеца проект. Финалният двубой на "Млада метафора" е следствие на работилници по творческо писане с поета Бойко Ламбовски, по сценично представяне на текстове с актьора Стефан А. Щерев, както и по съчетаване на поезия и музика с актьора, музикант и поет Стефан Вълдобрев. В ролята на арбитри на предишните срещи са били Мирела Иванова, Кристин Димитрова, Аксиния Михайлова, проф. Пламен Дойнов и доц. Йордан Ефтимов.

Целта на проекта е да повиши желанието за развитие и творчество у децата, да изгради читателските им навици и да ги направи част от културния живот на София. Всички отбори, включили се в шампионата, получиха книги с автографи от членовете на журито, парични награди и почетни грамоти за участие. Предстои да бъде издаден и сборник с най-добрите стихове на младите поети.

Именно те имаха думата в "Артефир". Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30
Националните награди за сценични изкуства –

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20
Любен Гройс

Неповторимият Любен Гройс – магьосник за актьорите

Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...

публикувано на 05.02.25 в 14:47

"Ноти от мелодията на живота" събира истории за известни личности

За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към  Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова,  Емил..

публикувано на 05.02.25 в 11:27