Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Урок за напреднали по бебешки

Снимка: Рixabay

Още като съвсем малки бебетата започват да правят жестове, заедно с бебешките брътвежи. Това показва, че децата са в състояние да научават жестове преди овладяването на вербални умения. Децата, които се учат на тези прости знаци, могат да повишат когнитивното си развитие, зрителните, слуховите и езиковите си умения. Смята се също, че знаците развиват дясното полукълбо, докато езикът се контролира от лявото полукълбо. По този начин стимулираме балансирано развитие на мозъка. 

През първата година от живота на детето мозъкът минава през едно експлозивно развитие и никога повече не расте толкова бързо. Затова на колкото повече стимули го подлагаме, толкова повече нервни връзки и окончания ще прави той.

Ето какво споделя в "Нашият ден" логопедът Нина Йорданова"Човешката реч се проявява на малко по-късен етап, между 6-ия и 9-ия месец бебетата започват да произнасят определени срички, с които искат да ни кажат определени неща. Но преди това те могат да ни подадат различни сигнали, за да ни покажат техни емоционални състояния – комфорт, дискомфорт, глад, желание за игра, желание за прегръдка. Това са много важни отношения, тъй като в първата година от живота на детето е то да се чувства комфортно и да има стабилна връзка с майка си, за да може пълноценно да достигне до 18 месеца, когато завършва развитието на неговата нервна система".

Обикновено се опитваме да общуваме с бебетата, за да им покажем как се оформят думите, да обработват гласа си. "В четвърти-пети месец майките трябва да са успели да разпознаят всички седем основни вида плач", допълва логопедът. 

Взаимоотношенията между бащите и децата започват на малко по-късен период и това е свързано с двигателните възможности за развитие на бебето и неговите възможности за общуване със света.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Рixabay
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05