Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

За предизвикателствата на сцената и екрана и различните очи на времето

Николай Станоев

Снимка: БНР

В живота той е много енергичен, изключително забавен, чаровно открит и изключително толерантен. Ражда се в София, но детството си прекарва във Видин. Той е едно от популярните лица на телевизионния екран. През 2003 г. се дипломира в специалността "Актьорско майсторство за драматичен театър” в ЮЗУ "Неофит Рилски”, гр. Благоевград. Участвал е в множество представления в Драматичния театър "Никола Вапцаров” - Благоевград и Народния театър "Иван Вазов”. Зад гърба си има 11 български и международни филми. Един от популярните стендъп комици.

Главен герой в "Нашият ден“ е актьорът и телевизионен водещ Николай Станоев.  

Различните очи и синьото манисто в погледа

Ражда се в София, но детството си прекарва във Видин. Може би това обяснява онова синьо мънисто в погледа на актьора. "Мама има прекрасни кафяви очи, татко има прекрасни зелени очи и това синьо мънисто не знам от къде е точно изпаднало, кой го е изсипал набързо. Става въпрос за това, че половината ми дясно око е синьо“, разказва Николай Станоев.

Благодарение на един разговор с баща си, когато е в апогея на пубертета, той разбира, че е белязан. "Аз срещнах моя негатив. Запознах се с едно момиче, което се казва Ника, а съм Ники. Тя е колежка артистка, балерина, танцьорка, певица. Тя е със сини очи и половината ѝ е кафява“, споделя актьорът.

Различността

Актьорът твърди, че децата са любопитни към различното. И допълва, че: "Докато си дете ти си наивен, чист и различното ти е интересно. По-нататък, като растеш, родителите и обществото ти казват, кое е редно, кое – не. Въпросът е какво възприятие имат родителите за света и това, което правилно и не правилно, спрямо тях. И оттук влизаш в света на правилата“.

Телевизията

Телевизионната си кариера актьорът започва с предаването "Шаш“, а в последствие става репортер в "Полет над нощта“ по БНТ. През 2005 г. е избран за водещ на музикално предаване по ББТ, a след това печели кастинга "Народен артист“ в "Шоуто на Слави“, с което става първият актьор, влязъл в екипа с публичен кастинг.

"Там е негласна школа за телевизия. Беше много интересно и любопитно за мен. Няма университет или академия, които да ми го дадат, защото влизаш в машината на телевизията“, отбелязва Николай Станоев. Според него истинската комедия са сериозните неща. В по-голяма част това са  личните драми на персонажа, героя, човека, артиста, които са поднесени по такъв начин, че хората се смеят и се забавляват", посочва Николай Станоев. 

Дали "Шоуто на Слави“ и съвременна България през 2022 г. са два паралелни свята?

"Ако това е била политическа сатира, изградена на гласа на народа (vox populi), е нормално този глас, да се облече в някаква по-официална дреха като политиката. Наистина е страшна дискотека и абсолютен цирк в момента", твърди актьорът. 

Завижда на хората от политическата сцена за актьорския им талант, но е уверен, че режисьорът не е един. И е уверен, че за да има политика в България, тя трябва да е без пазарлъци.

"Да си водещ на късното шоу "Събота вечер с БНТ“ има общо с всичко, което изброихме досега. Защото всички тези неща са ме тунинговали и съм успял да взема най-доброто, за да съм там, където съм сега, и това е много ценно и интересно нещо", казва Николай Станоев.

Посланието 

"Бъдете здрави и се забавлявайте", пожелава актьорът.

Целия разговор с Николай Станоев можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30