В една неповторимата симбиоза между джаз и природа, публика и музиканти, залязващо слънце и първи лунни лъчи – “Jazz под звездите на Деветашкото плато” за осми път озари небесата на Предбалкана.
Събитието се провежда ежегодно в разгара на лятото на поляната между селата Кърпачево и Горско Сливово, в непосредствена близост до пещерата Гарваница. Осветлението и озвучаването е осигурено с генератори, а публиката е настанена на бали слама. Идеята на това оформление е максимално усещане за близост с природата и преживяване, различно от комфорта на концертните зали. Сред участниците са любими български изпълнители с цел подкрепа на родния джаз, като винаги се търси съчетание между млади и по-утвърдени музиканти.
Повече за децентрализацията на фестивалния живот или за Jazz под звездите на Деветашкото плато – Цветан Цветанов от предаването "Аларма" и автор на нощното издание "Вавилонска фонотека" разказва в "Нашият ден".
"Този фестивал става на 8 години. Той наистина е свързан с този вид туризъм, който не е шумният туризъм – специално място, където хората биха дошли да си починат и да чуят джаз. И то най-големите в съвременния български джаз на сцената заедно. Концепцията е много интересна, защото обикновена няма една група, а 20-25 музиканти, които поединично или по секции се качват и слизат от сцената и така минават през множество епохи в музиката.
През последните 4-5 дни имаше интервюта в "Аларма", "Заедно след полунощ"... с организаторите и музикантите – Ива Таралежкова, Венци Благоев, Милен Кукошаров, Весела Морова, Петър Терзиев, чиято звезда изгря с Джаз за деца, защото той идва от 12-годишен."
Контрабасисът Михаил Иванов също споделя за атмосферата на Деветашкото плато и за фестивала.
Чуйте повече от звуковия файл.
Приоритетните дейности на Българския културен институт във Варшава са свързани с подкрепа на двустранните партньорства и обмен на идеи, като институтът редовно организира културни и арт събития в полза на по-доброто взаимно опознаване и разбиране на България и Полша и техните два народа. В навечерието на Деня на будителите в галерията на..
Големите теми за природата и намесите на човека в нея все така – ако не и все повече – вълнуват съвременните художници. Които без съмнение откликват на тревогите в обществото днес. Артистичният поглед към тях е особен обаче. Търси не само причините за тревогата, но и възможностите за справяне с нея. А същевременно осмисля средата, в която живеем –..
Кампанията на БНР "Българските посланици на културата 2024“ тече и в момента, като предстои да бъдат отличени онези личности, които със своето творческо и житейско присъствие са разширили културните граници на България тази година. Гост в "Нашият ден" е художничката Дили Бозаджиева – един от творците, отличени в миналогодишната кампания...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията представя творби на известния френски артист 0XEC6D0, който е избрал код за свой артистичен псевдоним. Преди да бъде художник 0XEC6D0 е главен изпълнителен директор в голяма компания. Постепенно..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името "Работнически театър". Днес театърът носи името на българския театрален режисьор, педагог, театровед и драматург Боян Дановски. Първият директор на театъра е Иван Пенчев и го ръководи до 1921 година. Пиесата,..
На 29 и 30 октомври в Сити Марк Център за изкуство са премиерните дати на спектакъла "Любов в насрещното" от Здрава Каменова . Режисьор на пиесата е..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg