Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Кисимов или сладкодумният разказвач на приказки

Снимка: БНР

Асен Кисимов е роден на 3 май 1936 г. в Пловдив. През 1959 г. завършва актьорско майсторство в класа на проф. Георги Стаматов и започва да играе в Театъра на Българската армия. 

На 13 юли преди 18 години Бате Асен си тръгва от този свят. Но, сякаш песента за "хвърчащите  хора“ от филма "Адиос мучачос" по текст на Валери Петров, музика – Георги Генков, остава като някакво завещание именно през неговото изпълнение.

Любопитното е, че Бате Асен е много свързан с БНР. Той прекрачва прага на "Голямата къща“ – още 12-годишен участва, а от 1965 г. е водещ на предаването "Час на слушателя" по БНР, което със своите четири десетилетия в ефира претендираше да е едно от най-дълголетните в Европа. В много свои интервюта изтъква, че работата в радиото му носи популярност като актьор, както и радост от общуването с толкова много талантливи хора. Той многократно се връща към годините, прекарани тогава във  ВИТИЗ (днес НАТФИЗ). Често припомня думите на своя учител проф. Георги Стаматов, един от най-големите български артисти, който е казвал: “Разбираш що за актьор си след 15 години“. 

Мнозина помнят топлия глас от незабравимите песни като "Къде остава детството" от филма "Войната на таралежите", "Всичко тече" от сериала "Васко да Гама от село Рупча" и "Летящите хора" от филма "Адиос мучачос" по текст на Валери Петров. Участвал е в над 100 театрални постановки, има близо 30 филмови роли, сред които в "Бронзовата лисица", "От нищо нещо", "Рицарят на бялата дама". 

В свое интервю от 18 март 2003 г. актьорът споделя: "Има една формула на успеха на Айнщайн. У – успехът е равен на Т+Т+М. Т – труд, плюс Т – талант, плюс М – мълчание. При Немирович-Данченко е почти същото, но вместо загадъчното М – мълчанието при Айнщайн, той поставя буквичката С – случай. Значи труд + талант + случай. В изкуството наистина е така. Ако се трудиш и на второ място си талантлив, то при С – случай и при шанс, успехът – У ще те посети неминуемо".

Чуйте коментар и запис на Асен Кисимов от Златния фонд на БНР. 

Снимки – БНР
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Преди да забравя" предизвиква емоционалния свят на зрителя

Новият български филм "Преди да забравя" е пример за интерпретация на реалността чрез изразните средства на седмото изкуство. Той беше един от филмите в конкурсната програма на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза", вдъхновен от действителни събития. В него възрастният Стоян е с напредваща деменция и дъщеря му Илиана решава да..

публикувано на 03.10.24 в 09:15
 Проф. Светлозар Игов

Една година без проф. Светлозар Игов

Отбелязваме една тъжна година от смъртта на проф. Светлозар Игов, писател, поет, преводач, литературен критик и преподавател. Част от големия принос на проф. Игов към българския културен живот е създаването на наградата "Дъбът на Пенчо", връчвана на едни от най-значимите поети и писатели у нас. На 30 септември се проведе литературното четене в..

публикувано на 03.10.24 в 08:55

Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература" в СУ "Св. Климент Охридски"

На 3 октомври от 18.00 ч. в Конферентната зала в Ректората ще се проведе Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература". Събитието се провежда в рамките на Празниците на културата на Доминиканската република (1-6 октомври) в Българския културен център в София. Гости ще бъдат четирима изтъкнати писатели и общественици от далечната карибска..

публикувано на 02.10.24 в 17:55

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36