Асен Кисимов е роден на 3 май 1936 г. в Пловдив. През 1959 г. завършва актьорско майсторство в класа на проф. Георги Стаматов и започва да играе в Театъра на Българската армия.
На 13 юли преди 18 години Бате Асен си тръгва от този свят. Но, сякаш песента за "хвърчащите хора“ от филма "Адиос мучачос" по текст на Валери Петров, музика – Георги Генков, остава като някакво завещание именно през неговото изпълнение.
Любопитното е, че Бате Асен е много свързан с БНР. Той прекрачва прага на "Голямата къща“ – още 12-годишен участва, а от 1965 г. е водещ на предаването "Час на слушателя" по БНР, което със своите четири десетилетия в ефира претендираше да е едно от най-дълголетните в Европа. В много свои интервюта изтъква, че работата в радиото му носи популярност като актьор, както и радост от общуването с толкова много талантливи хора. Той многократно се връща към годините, прекарани тогава във ВИТИЗ (днес НАТФИЗ). Често припомня думите на своя учител проф. Георги Стаматов, един от най-големите български артисти, който е казвал: “Разбираш що за актьор си след 15 години“.
Мнозина помнят топлия глас от незабравимите песни като "Къде остава детството" от филма "Войната на таралежите", "Всичко тече" от сериала "Васко да Гама от село Рупча" и "Летящите хора" от филма "Адиос мучачос" по текст на Валери Петров. Участвал е в над 100 театрални постановки, има близо 30 филмови роли, сред които в "Бронзовата лисица", "От нищо нещо", "Рицарят на бялата дама".
В свое интервю от 18 март 2003 г. актьорът споделя: "Има една формула на успеха на Айнщайн. У – успехът е равен на Т+Т+М. Т – труд, плюс Т – талант, плюс М – мълчание. При Немирович-Данченко е почти същото, но вместо загадъчното М – мълчанието при Айнщайн, той поставя буквичката С – случай. Значи труд + талант + случай. В изкуството наистина е така. Ако се трудиш и на второ място си талантлив, то при С – случай и при шанс, успехът – У ще те посети неминуемо".
Чуйте коментар и запис на Асен Кисимов от Златния фонд на БНР.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg