Абат, амазонка, акордеон, брошка, бушмен, мандолина, нафта, пирон – не се съмнявам, че знаете значението на всяка от тези най-обикновени думи, независимо от това в кой град или село на България живеете. Впрочем зависимо е, защото, ако сте от Бургас, ще се позамислите кое от значенията имам предвид – официалното книжовно или местното бургаско. Е, не му мислете повече, става въпрос за тази колоритна смесица от думи и изрази, с които бургазлии общуват и се разпознават, където и да се срещнат.
Защо точно с Бургас и бургазлии ви занимавам – защото има съвсем конкретен повод за това – появата на една много интересна книга – "Бургаският жаргон до 1989" с автор бургаският художник и краевед Митко Иванов. Думите и изразите в нея са събирани в продължение на 10 години в разговори и срещи с колоритни личности от бургаската бохема, кореняци и преселници, "бурги“ и "гъзлии“ носители на неповторимия дух на космополитното бургаско общество.
Освен речника с "превод“ и тълкувание на думите книгата съдържа изобилие от истории, свързани с тях, архивни и съвременни авторски фотографии. С голяма любов и добросъвестност авторът се е опитал да дефинира изплъзващото се като прясна черноморска риба явление градски жаргон. Във всички случаи читателите с ще бъдат очаровани да се потопят в атмосферата на пристанищния град, уловена в мрежата на думите.
Книгата е издадена с подкрепата на Регионалната библиотека "Пейо Яворов“, като част от ангажимента на културната институция към съхраняването и популяризирането на паметта и историята на града.
Разговор с автора Митко Иванов и с Яна Кършийска, директорка на Регионалната библиотека "Пейо Яворов“.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg