Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаският жаргон и колоритните бургаски образи в книга

Абат, амазонка, акордеон, брошка, бушмен, мандолина, нафта, пирон – не се съмнявам, че знаете значението на всяка от тези най-обикновени думи, независимо от това в кой град или село на България живеете. Впрочем зависимо е, защото, ако сте от Бургас, ще се позамислите кое от значенията имам предвид – официалното книжовно или местното бургаско. Е, не му мислете повече, става въпрос за тази колоритна смесица от думи и изрази, с които бургазлии общуват и се разпознават, където и да се срещнат. 

Защо точно с Бургас и бургазлии ви занимавам – защото има съвсем конкретен повод за това – появата на една много интересна книга – "Бургаският жаргон до 1989" с автор бургаският художник и краевед Митко Иванов. Думите и изразите в нея са събирани в продължение на 10 години в разговори и срещи с колоритни личности от бургаската бохема, кореняци и преселници, "бурги“ и "гъзлии“ носители на неповторимия дух на космополитното бургаско общество. 

Освен речника с "превод“ и тълкувание на думите книгата съдържа изобилие от истории, свързани с тях, архивни и съвременни авторски фотографии. С голяма любов и добросъвестност авторът се е опитал да дефинира изплъзващото се като прясна черноморска риба явление градски жаргон. Във всички случаи читателите с ще бъдат очаровани да се потопят в атмосферата на пристанищния град, уловена в мрежата на думите. 

Книгата е издадена с подкрепата на Регионалната библиотека "Пейо Яворов“, като част от ангажимента на културната институция към съхраняването и популяризирането на паметта и историята на града.

Разговор с автора Митко Иванов и с Яна Кършийска, директорка на Регионалната библиотека "Пейо Яворов“.

Снимки – Регионална библиотека "Пейо Яворов“ - Бургас
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минчо Тодоров с първа самостоятелна изложба "Седем стъпки"

На 22-ри октомври в галерия "Нюанс" от 18 часа се открива дебютната самостоятелна изложба на Минчо Тодоров "Седем стъпки". Тя е триптих   от скулптури и рисунки на художника, художествен каталог и документален филм със същото заглавие. Изложбата е посветена на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков и представлява амалгама между..

публикувано на 20.10.24 в 09:25

Любовта е по-силна от смъртта в мюзикъла "Дух"

Предстои есенната премиера на "Дух" на Държавната опера във Варна. Режисьор на мюзикъла е Сребрина Соколова. "Дух" е създаден по едноименния холивудски филм с Деми Мур, Патрик Суейзи и Упи Голдбърг. Той прави премиерата си в Манчестър през 2011 г. и веднага след това превзема сцените на Уест Енд и Бродуей. Автор на либретото е Брус Джоел Рубин, а..

публикувано на 20.10.24 в 08:50

Спомняме си за Ромен Гари

Френският институт организира Седмица, посветена на френския писател и дипломат Ромен Гари от 21 до 25 октомври в София и Пловдив. Поредицата от дискусии и филми е част от честванията на 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Франция и България и 110-годишнината от рождението на Ромен Гари. Един от акцентите в..

публикувано на 19.10.24 в 09:20

75 години професионален театър в Ямбол

Драматичният театър "Невена Коканова" в Ямбол отбелязва 75 години от обявяването си за професионален културен институт. През 1949 година, с Указ на театрите в НР България от 27 юни, театърът вдига завеса като държавен професионален институт. Така самодейната дотогава трупа получава статут на професионален културен институт – гласуват се..

публикувано на 18.10.24 в 16:20

Гласовете на Вавилон отекват в Археологически музей – Бургас

"Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“ е изложба , която може да бъде видяна до края на януари 2025 година в   Археологическия музей в Бургас . За забележителната съдба на Петър Матеев , който донася артефактите след участието си през 1876 г. в първата международна археологическа експедиция до Близкия Изток..

публикувано на 18.10.24 в 14:46