Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Важна книга на Колингуд в превод на български

"Идеята за природата" на британския философ и историк Робин Джордж Колингуд (1889-1943) e публикувана следващата година след ранната му кончина, а през 1945 г. е издадена и "Идеята за историята" въз основа на негови текстове. От книгите му това са двете, които му извоюват съществено място в културата на ХХ в.

"Идеята за природата" съдържа негови лекции, които, по думите на проф. дфн Георги Каприев, се спират върху "три възлови периода от история на идеята за природата, условно наречени съответно "гръцки", "ренесансов" и "модерен". Методологическото въведение намира разгръщане в трите части, в които проследяването на тази история резултира във виртуозни, неординерни, но високо евристични тълкувания на философските основания и мотиви на дълъг ред философски и природонаучни платформи. 

Особено впечатляващи са анализите, концентрирали се върху философстването на питагорейците, Платон, Спиноза, Галилей, Нютон и Лайбниц, Кант и Хегел, Бергсон и Уайтхед... Колингуд е обаче достатъчно прозорлив да предупреди, че финалът, поставен от него, не е окончателен. Че казаното е "само междинен отзив за историята на идеята за природата до настоящото време" и предвижда последващ прогрес. Превръщането на този "последващ прогрес" във факт неимоверно повишава ценността на "Идеята за природата“. 

Изданието е в превод на Слава Янакиева.

Чуйте репортаж от премиерата с участието на Слава Янакиева.

Снимка – изд. Панорама

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40