Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ива Христова: Застрашава ли ни новата Covid-19 вълна?

Ива Христова
Снимка: БГНЕС

1640 са новите случаи на коронавирус в България за денонощие. Това показват данните на Единия информационен портал. Това са 24,23% от направените през изминалото денонощие проби. Направени са 7000 теста, близо 900 пациенти са настанени в болница от тях 41 са в интензивно отделение. За съжаление 6 души са починали заради усложненията, свързани с инфекцията.

"Заболяемостта нараства и то очаквано във всички области на страната. Някак катерим към пика на вълната и следваме тенденциите, които са в цяла Европа“, това прогнозира в "Нашият ден“ проф. д-р Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Теоретично пикът на лятната вълна на коронавируса в България се очаква в края на август. "Трудно е да се прогнозира, кога ще е пикът. Следим много внимателно налагането на варианта ВА.5, защото до голяма степен този подвариант ще ни ориентира за приближаването към пика", каза проф. д-р Ива Христова.

По думите ѝ хубавото е, че този пети подвариант на варианта "Омикрон“ си запазва способността да предизвика не толкова тежки заболявания. Много по-редки са вирусните пневмонии, които протичаха тежко и бяха основна причина за хоспитализациите в интензивни сектори. Докато сега протича по-леко – с болки в гърлото, хрема, неразположение, повишена температура около 37,5 до 38,5. Боледуването може да мине и със стомашно-чревни проблеми.

"Последните данни от геномното секвениране в Националния център по заразни и паразитни болести за първата седмица на юли показва 68.4% и всъщност има много бързо нарастване на дяла на BA.5. Очакваме тази тенденция да се засилва до края на юли", смята проф. Христова.

Тя твърди, че няма съществено натоварване на здравната система в нашата страна, така че това не се очаква и за Западна Европа. И допълва, че това е урок, който отдавна е научен. Освен опита на лекарите имаме и подготвеност с медикаменти. Тъй като държавата закупи антивирусни средства, моноклонални антитела.

Според проф. Христова най-добрата защита е ваксинацията. В момента в страната има достатъчно количество и РНК ваксини, като продължаваме да получаваме и нови количества. Трябва още при надигаща се вълна да направим бустера, ако не сме правили през последните шест месеца. Има и един друг феномен, тъй като се очакват адаптирани ваксини, т.е. включващи изходния щам Омикрон и за тях се доказа, че в пъти предпазват по-добре. Има една тенденция на изчакване, да дойдат тези ваксини, за да се направи бустерът. Те ще дойдат най-рано през септември или октомври. Тогава ще е минал пикът на тази вълна, т.е. ще има доста хора, които няма да бъдат предпазени.

Целия разговор с проф. д-р Ива Христова можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БГНЕС
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10