“В 21-ви век всички плащаме цената на това да можем да пътуваме лесно със самолети”. Това казва писателят Георги Тенев, един от събеседниците в това издание предаването. “Гласът на времето” и този път съдържа дискусия по една ключова дума в актуален контекст – “пътешествие”. Разговор във времето с най-много пътувания за годината. Но и в безпрецедентна ситуация – с много отменени полети.
Днес представите ни и възможностите ни за пътешествия се променят. Преосмисляме понятието “пътешествие” заради различните аспекти на контекста – измененията в климата, пандемията, войната, кризите. Но от друга страна, все още е наличен вечният стремеж на човека да опознава света през пътуванията.
В предаването се обсъжда новият, антиутопичен роман “Атлантически експрес” с неговия автор – писателя Георги Тенев и линията в него “ДСКНЛ” – “денят, след който не летим”.
Представени са и други новоизлезли книги – новата енциклопедия на БАН – “Свещените места на България”, също “Голямата книга” за Китай, новата “Антология на миражите”, а и “Дневник от Северна Корея” на неуморния пътешественик Майкъл Палин.
В предаването участва и журналистката и пътешественичка Магдалена Гигова, която разказва истории, свързани с Тадж Махал, Исландия, Виетнам и други интересни дестинации.
Предаването припомня и смисъла на фразата "Човекът е човек тогава, когато е на път” на поета Пеньо Пенев.
Чуйте аудиото!
Снимки – Pixabay
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg