Българските гимназисти спечелиха 5 медала от най-престижния турнир за годината по физика в света. Учениците ни се конкурираха с 368 състезатели от 76 държави и завоюваха златено, сребърно и 3 бронзови отличия от Международната олимпиада по физика.
Успехът идва след двете години онлайн обучение и нулевата 2020 за международната олимпиада (МОФ), българските ученици постигнаха най-доброто представяне на България от самото основаване на МОФ през 1967 г.
52-то издание на олимпиадата се проведе в два кръга онлайн с домакин Швейцария. Домакин на провеждането в България беше Физическият университет на СУ.
Златното отличие завоюва Александър Проданов (12 клас, ППМГ Казанлък). Сребро получи Маргулан Исмолдаев (11 клас, МГ Варна), а бронзовите отличия спечелиха Явор Йорданов (12 клас, НПМГ), Александър Русев (12 клас, ПЕГ Варна) и Виктор Михайлов (11 клас, СМГ). Ръководители на отбора бяха проф. дфн Мирослав Абрашев и доц. д-р Нено Тодоров от Физическия факултет на СУ.
Някак сме приели за даденост, когато български ученици участват в олимпиади по математика или природни науки да се връщат окичени с медали, но зад техните постижения, разбира се, стоят усилията както на самите деца, така и на техните ръководители.
Олимпийският принцип, така както е замислен от Пиер дьо Кубертен, насърчава широкото участие и масовия спорт, които да дадат тласък и на елитния. У нас като че ли както и в спорта, така и в науката, става въпрос за изключително високи индивидуални постижения, които не корелират с масовото ниво.
Оценяваме обаче традиционно високото представяне на България. Досега (от 1967 г.) отборите по физика на България са спечелили общо 132 медала: 15 златни, 43 сребърни, 74 бронзови, както и 61 почетни грамоти.
Чуйте разговора с проф. дфн. Мирослав Абрашев, един от преподавателите, които подготвят българските ученици по физика за международните състезания. Самият той е олимпиец, Хумболтов стипендиант, учен с високи наукометрични показатели. Проф. Абрашев е възпитаник на русенската математическа гимназия, негова учителка е била Руска Драгнева, създателка на първата у нас специализирана школа за подготовка на ученици за националните и международни олимпиади по физика.
Научните интереси на проф. Абрашев са в областта на физиката на кондензираната материя, оптиката и спектроскопията.
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица. Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg