Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 медала за учениците ни на Международната олимпиада по физика

Това е и най-доброто представяне на отбора от първото провеждане на олимпиадата през 1967 г. досега.

Снимка: olympicbg.org

Българските гимназисти спечелиха 5 медала от най-престижния турнир за годината по физика в света. Учениците ни се конкурираха с 368 състезатели от 76 държави и завоюваха златено, сребърно и 3 бронзови отличия от Международната олимпиада по физика.

Успехът идва след двете години онлайн обучение и нулевата 2020 за международната олимпиада (МОФ), българските ученици постигнаха най-доброто представяне на България от самото основаване на МОФ през 1967 г.

52-то издание на олимпиадата се проведе в два кръга онлайн с домакин Швейцария. Домакин на провеждането в България беше Физическият университет на СУ.

Златното отличие завоюва Александър Проданов (12 клас, ППМГ Казанлък). Сребро получи Маргулан Исмолдаев (11 клас, МГ Варна), а бронзовите отличия спечелиха Явор Йорданов (12 клас, НПМГ), Александър Русев (12 клас, ПЕГ Варна) и Виктор Михайлов (11 клас, СМГ). Ръководители на отбора бяха проф. дфн Мирослав Абрашев и доц. д-р Нено Тодоров от Физическия факултет на СУ.

Някак сме приели за даденост, когато български ученици участват в олимпиади по математика или природни науки да се връщат окичени с медали, но зад техните постижения, разбира се, стоят усилията както на самите деца, така и на техните ръководители.

Олимпийският принцип, така както е замислен от Пиер дьо Кубертен, насърчава широкото участие и масовия спорт, които да дадат тласък и на елитния. У нас като че ли както и в спорта, така и в науката, става въпрос за изключително високи индивидуални постижения, които не корелират с масовото ниво.

Оценяваме обаче традиционно високото представяне на България. Досега (от 1967 г.) отборите по физика на България са спечелили общо 132 медала: 15 златни, 43 сребърни, 74 бронзови, както и 61 почетни грамоти.

Чуйте разговора с проф. дфн. Мирослав Абрашев, един от преподавателите, които подготвят българските ученици по физика за международните състезания. Самият той е олимпиец, Хумболтов стипендиант, учен с високи наукометрични показатели. Проф. Абрашев е възпитаник на русенската математическа гимназия, негова учителка е била Руска Драгнева, създателка на първата у нас специализирана школа за подготовка на ученици за националните и международни олимпиади по физика.

Научните интереси на проф. Абрашев са в областта на физиката на кондензираната материя, оптиката и спектроскопията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03