Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клон, вейка, гранка, чеп

Снимка: Pixabay

Става въпрос за разнообразието от диалектни думи с общо значение "клон". Те са сред онези присъстващи във всички човешки езици наименования за жизненоважни обекти, въз основа на които се изготвят лингвистични карти. Логично думите за клон са сред основните в Европейския лингвистичен атлас. За съжаление, когато е осъществяван този огромен и важен интернационален проект, в него по напълно извънезикови причини не участва българска комисия.

Това оставя обширни "бели петна" върху българската езикова територия, която, както е известно, надхвърля очертанията на днешната ни политическа карта. Липсата на детайлна карта на изключително разнообразните български диалекти води и до неточности при изясняването на произхода на думите, влиянията между езиците, етническата принадлежност на населението.

Тази празнота се опитват да попълнят учени от Секцията по българска диалектология и лингвистична география на Института за български език при БАН. В предаването "За думите" доц. Илияна Гаравалова представя истинската картина на българското диалектно разнообразие в неговата автентичност чрез наименованията за клон, тяхната мотивация и разпространение във и извън пределите на съвременната ни държава.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национален парк „Шумава“, Чехия

За националния парк "Шумава" в Чехия или защо биоразнообразието е толкова важно

"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...

публикувано на 12.12.24 в 07:55

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42