Научна фантастика, виртуална реалност, гейминг дизайн, опазване на културното наследство – това са сред основните теми на панелите на шестото издание на Международната лятна академия "Summer Scriptwriting Base". Академията се провежда в родопското село Долен и ще продължи до 30 юли. Темата на изданието тази година е "Паралелни реалности", като специално за събитието от цял свят пристигат международно признати специалисти в сферата на игровия дизайн, сценичните изкуства, виртуалната реалност, сценарийното писане. Сред тях са Каспар Шелбред – инструктор, режисьор и изпълнител, специализирал актьорско майсторство, импровизация и клоунада, Алесандро Джованучи, който е музиколог, преподавател и дизайнер на игри, който активно работи в сферата на ролеви игри на живо и е автор на някои от най-популярните игри в Европа през последните години.
С фокус в програмата е доктор Джонатан Барбара от Тринити Колидж в Дъблин, неговият панел ще постави фокус върху интерактивните разкази и нематериалното културно наследство. Сред менторите на академията са артистът Мирко Стойкович и Нина Лунд Вестердал (Дания), която твори в областта на урбанистичната практика и игралните изкуства, разказва Димитър Узунов, част от "Arte Urbana Collectif" и създател и ръководител на "Summer Scriptwriting Base":
"Действително фентъзито и научната фантастика са едни от най-популярните жанрове и затова сме фокусирали цялата академия върху тях тази година. Каспър Шелберд води едни сутрешни сесии – отваря креативните пътища на всеки от участниците. Той за пети път участва в Академията, много е важно да се премине през такъв физически тренинг. Алесандро води уъркшоп по дизайн на наративи за ролеви игри. Сред перспективите на Академията са докарвайки всички тези известни имена в Европа, 24 участници, повече от една трета са от чужбина, има и от САЩ, искаме те да направят контакт с българските участници, за да може тези съвременни начини на предаване и разказване на истории да достигнат до нашите хора и да ги владеем и ние.“
Темата "Паралелни реалности" кореспондира с факта, че 7 от 10 от най-касовите филми на всички времена принадлежат към жанровете научна фантастика и фентъзи. Научната фантастика и фентъзито са изключително популярни, защото са забавни и предлагат на зрителя магическо преживяване, помагат за развитието на въображението ни и ни позволят да зададем най-могъщия въпрос: "Ами ако?". Легендарният автор Артър Кларк нарича научната фантастика "единственото естествено лекарство, развиващо съзнанието ни", а популярният историк Ювал Харари смята, че това е най-важният артистичен жанр днес", споделят още от "Arte Urbana Collectif".
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg