През първата седмица (1 – 7 август 2022) на месец август екип "Драматургични форми" на програма "Христо Ботев" ще представи две от лицата на своя богат архивен фонд.
Малко след пладне, от 13 до 14 часа, ще можете да чуете пет български пиеси, които по един или друг начин са успели да уловят в себе си топлината и темперамента на лятото.
Ще прозвучат три произведения от големия български драматург Мирон Иванов. В понеделник ви очаква незабравимата комедия "Лющиян", вторникът е отреден за едни по-различни приключения на Дон Кихот и неговия верен оръженосец с пиесата "А утре пак", а в четвъртък ще прозвучи криминалният радиокомиск с много намигвания "Кажете го на шапката ми". В сряда и четвъртък пък можете да слушате две горещи постановки на български авторки. "Морето се чува" от Евгения Иванова ще звучи в сряда, а в четвъртък – знаковата пиеса "Ела, легни върху мен" от Силвия Чолева.
А неделният ден ще ви представим пиесата "А, лъже, че е водна линия" от Никола Русев, чийто текст е в основата и на незабавния български филм "Щурец в ухото". Тя ще се излъчи в традиционното за радиотеатър време – от 16 часа.
Нощите на вълните на програма "Христо Ботев" през тази седмица обаче ще останат по скандинавски хладни с едни от най-добрите образци на психологическата драма.
Седмицата ще започне с "Куклен дом" от Хенрих Ибсен под режисурата на Любен Гройс. В нощта на вторник можете да слушате класическата постановка на Ингмар Бергман "Лични разговори", а нощта в сряда отново е отредена на Ибесен и пиесата "Дивата патица". В четвъртък пък идва ред на още една класическа пиеса на скандинавски автор – "Госпожица Юлия" от Аугуст Стриндберг, режисурата и радиоадаптацията тук са на Петър Бакалов. Единствено в петъчната нощ ще направим малко отстъпление, но не по отношението на темата или качеството – просто ще поемем към една по-близка дестинация с Иво Андрич и неговата пиеса "Госпожицата", за да се върнем в събота и неделя отново в Скандинавието, когато можете да чуете съответно "Градът" от Ингмар Бергман и "Строителят Солнес" от Ибсен.
Всичките шест нощни пиеси ще бъдат излъчени в рамките на рубриката "Запазена марка "Радиотеатър" с начален час 0.30.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg