Да видят, да чуят, да докоснат земята на прародината – това е най-краткият път за децата, потомци на българските преселници в Бесарабия, да я разберат и обикнат. Нито четенето, нито разказите за България не могат да я направят така близка и позната, както личните впечатления. В това е убеден Олег Косих, председател на фонд "Български дух", който и това лято организира пътуване на българчета от Молдова в старата родина. 12 деца от танцовия състав "Твърдишка младост" в молдовската Твърдица, населена предимно с българи, показаха уменията си по време на Църногорския събор до Гигинския манастир, Пернишко, в края на юли. За няколко дни те имаха и наситена програма с посещения на природни забележителности и културни обекти в района.
Особено впечатление на младия танцьор Павел Доломанджи направил Подземният минен музей в Перник, от който научил за традиционния поминък на местните хора. Съставът има повече от 30 години история и много награди от състезания и фестивали, гордее се момчето. Пак иска да се върне в България, чиито планини и изобщо природата много му е харесала, и където хората са ги посрещнали много топло.
Как се поддържа българският дух? Лесно се поддържа, когато искаш да си го запазиш – разказва Олег Косих. Почти готов е петият брой на алманаха "Бесарабски гердан" с произведения на българи от различни страни. Фонд "Български дух" поддържа и електронното списание "Светлина", което дава информация на български език за българската общност в Молдова, тъй като част от хората живеят в села, разпръснати в южните краища на страната, и комуникацията помежду им е затруднена.
Повече чуйте в записа с Олег Косих и Павел Доломанджи.
Снимка – Асен Великов, Фонд "Български дух"
Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...
Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..
Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg