В лятна концертна версия на предаването "Контемпо" представяме много интересен концерт, състоял се само преди два месеца – на 26 юни тази година в рамките на фестивала "Дни на камерната музика" в Метлах, Германия. Изпълнители са Андреа Ритер и Даниел Кошицки – блокфлейти, Щефан Балашович – цигулка и виола, Виктор Плуметаз – виолончело и Кристиан Фриц – пиано, които се изявяват като ансамбъл "Spark – The Classical Band". Концертът е озаглавен "Почит към музикални герои от класическа до поп музика", а главни герои са Йохан Себастиан Бах, Лучано Берио и легендите от "Бийтълс".
Ансамбъл "Spark" е състав, обявяван като "преосмислящ класиката". В своите атрактивни проекти квинтетът поставя Бах, Вивалди, Моцарт и техни велики съвременници в нов контекст, създавайки връзки със звуците и начина на живот в наши дни. Класически по душа, външно своенравни, любознателни и неконформисти, петимата музиканти разпъват палатката си на открито между класически произведения, минималистична музика, електромузика и авангард. С ентусиазъм и безгрижие смесват стилове и изследват множество звукови възможности, като се има предвид, че добре оборудваният им арсенал от инструменти включва над 40 различни флейти, цигулка, виола, виолончело, мелодика и пиано.
Седмичникът Die Zeit определя състава като "камерен ансамбъл за поколението на Facebook". Süddeutsche Zeitung пише: "Тези изпълнители запазват цялата сложност на класиката, но променят контекста и демонстрират убеждението си, че поп музиката е също толкова част от културното ни наследство, колкото и класическата традиция". Във френския вестник L'Alsace четем: "Тук работят петима музиканти, които по същество са страхотни изпълнители и завладяващи артисти. Те владеят инструментите си до такава степен, че могат да се изявят във всеки един музикален стил, без да се ограничават в конкретен жанр". Die Welt нарича "Spark": "състав от най-висока класа", а холандският вестник de Volkskrant го поставя сред малкото ансамбли, "които имат потенциала убедително да съчетават влияния от поп и денс с класическа музика". Американското издание Record Guide определя квинтета като "истински феномен на класическата музика, който не се различава от Йо-Йо Ма или квартет "Кронос", но е още по-жизнен".
Съставът вплита в балетната музика на младия Моцарт модерни техно звуци и мотиви на Хендел; финалната част на концерт на Вивалди прелива в холандска минималистична музика; Купрен се превръща в бавен ембиънт колаж, а Менделсон получава лифтинг в авангардни фолклорни интонации. Нищо не е там заради самото си съществуване, нищо не е прибавено от стремеж към ефект. Това са майстори, които работят прецизно и експертно, но добавят и незаменимата доза радостно експериментиране. Това е класическа музика тук и сега, интерпретирана от музиканти, които въплъщават собственото си послание.
Носител на наградата ECHO Klassik през 2011, съставът от над десет години си проправя път към авангарда на младата творческа класическа сцена и работи с водещи съвременни композитори. Квинтетът гостува в най-големите световни зали: Музикферайн във Виена, Концертхауз в Берлин, Филхармониите в Кьолн и Есен, Alte Oper Frankfurt, Гастайг в Мюнхен, Концертгебау - Амстердам, Барбикан Сентър в Ландон, Театър Лисеу в Барселона, Флажу в Брюксел, Националната концертна зала на Тайпей, the Shanghai Oriental Art Center. Музикантите са участвали във фестивалите в Шлезвиг-Холщайн и Райнгау, в "MDR Summer of Music", Музикалния фестивал в Мозел, Европейските седмици в Пасау, Хенделовите фестивали в Хале и Гьотинген, "La Folle Journée" в Нант и други.
Като нетрадиционен състав, "Spark" се изявява и в джаз и рок клубове, както и на фестивалите Reeperbahn в Хамбург, Theaterhaus в Щутгарт, Tollhaus в Карлсруе, Café Hahn в Кобленц, дори и в прочутия техно клуб Berghain в Берлин.
Музикантите от "Spark" са работили с Лондонския симфоничен оркестър, СО на Радио Кьолн, Оперния оркестър на Франкфурт, Резидентния оркестър в Хага, както и няколко камерни състава от Германия и Нидерландия, с диригенти като Уейн Маршал, Себастиан Вайгл, Рубен Газарян, Петер Тилинк, Маркус Хубер.
Целия концерт "Бах, Берио, Бийтълс" от Дните на камерната музика в Метлах имате възможност да чуете в рамките на предаването "Контемпо" в сряда – 31 август, от 19.30 часа.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg