Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Касимова-Моасе: "Монолози" или разговори със самия себе си

Снимка: @ApolloniaFestival

В рамките на Аполония 2022 г. на 30 август 2022 г. в 18.00 ч. в двора на Художествената галерия в Созопол авторката на книгата "Монолози" Мария Касимова-Моасе ще се срещне с читатели. Нейният сборник с разкази дава глас на различни хора и характери – тийнейджъри, самотници, хора, изпаднали от обществения поглед и станали прозрачни за другите.

"Монологът не е точно жанр, но да кажем в тази форма. Защото, когато си автор на такъв монолог, ти всъщност си само проводник и това, което трябва да направиш, е да усетиш езика, средата, начина на изразяване и на усещане на другата страна и да се опиташ най-адекватно да го предадеш“, споделя Мария Касимова-Моасе.

Историите сами избират чрез кого да се разкажат. Понякога споделяме най-съкровеното на непознати. "Най-често това е провокирано от средата. Някакъв джоб в нашия живот. От някакъв процеп, в който изглежда, че няма какво да направиш, и просто говориш. Понякога тези монолози всъщност са разговори със самия себе си“, допълва авторката.

Умението да слушаш, трябва да се отглежда. Особено в работата на журналиста, а именно в това поприще през годините пребивава и Мария Касимова-Моасе.

Ето какво разказва тя в "Артефир": "Журналистът не може да промени определена ситуация. Но той може да чуе, да предаде разказа така, че другата ответна страна, от която зависи нещо, да се задейства“.

Някак не искаме да чуваме, а в същото време сякаш сме създадени да бъдем слушатели и забравяме, че понякога другият всъщност това сме ние. Ако човек чете книгата "Монолози“, в даден момент осъзнава, че е бил някъде там. 

"Затова в живота търсим още един човек, с когото да живеем и да ни е близък. Имаме ден и нощ, слънце и луна, имаме небе и земя. Всички тези двойки, те неслучайно са ни дадени, за да разберем, че не сме сами“, допълва Мария Касимова-Моасе.

Думите понякога са провокаторът, който подтиква емоциите вътре в нас – и най-вече мисълта ни – да започнат да говорят.

"Хората преживяват величествени неща. Има толкова много герои между нас. Хора, които не знаем с какво са се сблъскали и как са минали през него“, твърди писателката.

Целия разговор с Мария Касимова-Моасе можете да чуете в звуковия файл.

* Мария Касимова-Моасе е журналист и писател, автор на книгите "Близки срещи със смесени чувства", "Балканска рапсодия" и "Записки от Шато Лакрот". Участва със свои текстове в редица сборници, сред които "Бащите не си отиват", "България за напреднали", "Моята булчинска рокля" и "Българите в чужбина – толкова близо, толкова далече". 

Снимки – Аполония и изд. Колибри
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

В Радомир историкът Симеон Мильов представя най-новата си книга

В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..

публикувано на 20.02.25 в 09:03