Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясен Гешев: Sofia Lights потапяне в нова реалност

Снимка: @sofialights

В периода от 1.09  до 8.09  парк “Врана“ от 21:00 часа ще приюти артистичните светлинни инсталации на второто издание на Sofia Lights, част от проекта Urban Creatures. Тази година посетителите ще могат да се потопят в три нови инсталации – "Мегалит", "Присъствие" и "Светулки"и миналогодишната  "Невидимите нишки“.

"Това е вид изкуство, който е много особен. Той е подчинен изцяло усещанията, които създаваме към всеки един посетител и разчита на инструментариума на всичко, което ни заобикаля.  В случая с парка част от светлинните инсталации, технологиите  които сме създали са и звуците, които има вятърът, гората и шумът на листа", споделя Ясен Гешев, един от създателите на проекта Urban Creatures в "Какво се случва“.


Подходът  на създателите на Sofia Lights е минималистичен, липсва пищност и зрелище. Това са 4 светлинни артинсталации. Те са бавни, медитативни и спокойни, защото ние самите имаме нужда от това. Опитът ни от първото издание на фестивала миналата година, показва, че огромен брой хора се нуждаят от подобни преживявания. Инсталацията "Невидимите нишки“ от първото издание ще бъде показана за втори път.


Според Ясен Гешев това е артистична, медитативна, светлинна инсталация.
 Промяната зависи от начина на мислене на много хора и в разбирането за това , че градът е жив организъм, той има нужда от постоянното си подобряване и постоянно анализиране на това, което се случва. 

В продължение на седмица светлинното шоу ще стартира в 21:00 часа, като последните  посетителите ще могат да влязат в полунощ. Половин час след  това инсталациите ще угаснат. Самите те нямат нито начало, нито край, за да може всеки да се разходи със своя личен ритъм из  парка "Врана“. 


Целия разговор с Ясен Гешев можете да чуете в звуковия файл. 

Снимки: ФС на Sofia Lights
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10