Осъвремененият прочит на пиесата "Госпожица Юлия" под режисурата на Антон Угринов, написана от шведския драматург и писател Аугуст Стриндберг е на сцената на "Аполония" 2022. Стриндберг засяга основни теми като тези за брака, за интимните отношения между мъжа и жената, исторически теми и др. Известен с отрицателното си отношение към жените, той изявява враждебно отношение изобщо към хората, като критикува остро техните недостатъци.
В нощта срещу Еньовден в аристократичен дом, трептящият от сладостна възбуда и опасни страсти въздух разказва историята на госпожица Юлия. Но накрая нищо няма да е вече такова, каквото е било.
"Ние се опитахме с този текст да направим едно представление, което по някакъв начин да може да оживее във всеки един зрител по отделно и различен начин, защото една книга прочетена от сто различни човека са сто различни книги", споделя Антон Угринов в "Артефир".
По думите на режисьора, всеки през своята гледна точка ще види представлението в себе си и сам ще завърши тази жестока и едновременно с това красива история, наречена “Госпожица Юлия”.
"На мен лично ми е много интересно да се занимавам със Стриндберг. Чувствам го близък, защото много ме вълнува, че самите ние сме съставени от страшно много хора, от много различни части. Много често сме несъвместими и много често слагаме някакви етикети на хората", допълва Угринов.
Целия разговор с Антон Угринов може да чуете в звуковия файл.В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика. Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..
Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..
Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..
Събитието "Да поЧетем 24 май" ще срещне на емблематичния столичен площад "Славейков" граждани, писатели и книжари в Деня на българската писменост. Симона Василева , един от организаторите, разказва в "Артефир" за мултижанровия фестивал, който ще превърне софийския площад в читалня на открито. На 24 май от 16 ч. ще започне фестивалът "Да..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg