Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Угринов: Защо зрителят трябва да "види" представлението в себе си?

Снимка: apollonia.bg

Осъвремененият прочит на пиесата "Госпожица Юлия" под режисурата на Антон Угринов, написана от шведския драматург и писател Аугуст Стриндберг  е на сцената на "Аполония" 2022. Стриндберг засяга основни теми като тези за брака, за интимните отношения между мъжа и жената, исторически теми и др. Известен с отрицателното си отношение към жените, той изявява враждебно отношение изобщо към хората, като критикува остро техните недостатъци.

В нощта срещу Еньовден в аристократичен дом, трептящият от сладостна възбуда и опасни страсти въздух разказва историята на госпожица Юлия. Но накрая нищо няма да е вече такова, каквото е било.

"Ние се опитахме с този текст да направим едно представление, което по някакъв начин да може да оживее във всеки един зрител по отделно и различен начин, защото една книга прочетена от сто различни човека са сто различни книги", споделя Антон Угринов в "Артефир".

По думите на режисьора, всеки през своята гледна точка  ще види представлението в себе си и сам ще завърши тази жестока и едновременно с това красива история, наречена “Госпожица Юлия”.

"На мен лично ми е много интересно да се занимавам със Стриндберг. Чувствам го близък, защото много ме вълнува, че самите ние сме съставени от страшно много хора, от много различни части. Много често сме несъвместими  и много често слагаме някакви етикети на хората", допълва Угринов.

Целия разговор с Антон Угринов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Картина на Иван Томов

"Въображаемият свят" на Иван Томов

Младият илюстратор и режисьор Иван Томов е завършил MetFilm School в Лондон и откри своята първа самостоятелна изложба в родния си град Казанлък със заглавие "Въображаемият свят”. Той споделя, че иска чрез изложбата този свят да не е само негов, а и да стане на всички останали.  Художествената галерия в Казанлък организира безплатни творчески..

публикувано на 09.07.25 в 16:35
Бойко Беленски

"Алюрът на генерал Колев" – нов роман на Бойко Беленски

Излезе първият роман за изтъкнатия кавалерийски командир генерал Иван Колев, който има основен принос за освобождаването на Южна Добруджа по време на Първата световна война.  За него главнокомандващият на Действащата армия (1914 – 1918) генерал Никола Жеков казва:  " Благодарение главно на генерал Колев нашата конница си извоюва и световна..

публикувано на 09.07.25 в 16:05

Отбелязваме 175 години от рождението на Иван Вазов

"Родих се в Сопот на 1850 година. Свърших трикласното училище там; следвах на 1867 година в четвърти клас на  Пловдивската гимназия... Записах стихове – зачиракувах в поезията – от осемнайстата си година. От двайсетгодишната ми възраст се захвана период на моите безконечни скитания из странство, имайки два неотлъчни другаря: бедността и..

публикувано на 09.07.25 в 15:16

90 години Кристо и Жан-Клод – история от бъдещето

Те са тандем, който променя хода на историята на изкуството. Техните проекти се реализират и след смъртта им, като доказателство, че духът е по-силен от материята.  Днес Кристо и Жан-Клод продължават да вълнуват милиони хора по света, които са преживели техните проекти и очакват последния и най-голям досега – Мастаба в Абу Даби. Но какво от тази..

публикувано на 09.07.25 в 15:00

Love is... всичко

Графика, но не съвсем – така Емануела Ковач определя новите си творби, които е подготвила за първата си самостоятелна изложба във Варна. "Кръстих изложбата Love is, защото всичко е любов. Това са фрагменти от моя живот, които обичам. Ще ги представя по един нетрадиционен начин. В процеса на работата си забелязах колко красива изглежда металната..

публикувано на 09.07.25 в 12:18