Всяка година през месец август се провежда Фестивалът на фолклорната носия в Жеравна, чрез който има възможност младите да се пренесат столетия назад, да се докоснат до българските народни традиции, танци, бит и обичаи, лишавайки се от съвременните удобства и мобилни устройства.
Фестивалът е създаден е през 2008 година по идея на Христо Димитров – продуцент, хореограф и режисьор на НФА „Българе”.
Завръщат ли се младите българи към корените и традициите си?
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Вихра Баева, фолклорист, етнолог и културен антрополог:
“Има различни подходи към фолклора, реално и аз не съм от големите фенове на Фестивала в Жеравна, изобщо на комерсиализирането на българските традиции. Изконно те са нещо много красиво и истинско. Когато навлезе елементът на комерсиализация, недостатъчно познаване и изкривяване на дълбинния смисъл се превръща в кич. И това за хората, които се занимават професионално с етнология е трудно за преглъщане. Ние като изследователи просто трябва да регистрираме това, което се случва, но в чисто човешки план имаме своите емоции“, казва тя и допълва:
“Като алтернативен вариант съществуват съборите от типа на Копривщица. Ние като изследователи осъзнаваме, че нещата не могат да се запазят във вида, в който са били преди 100 години. Фолклорът е нещо живо, което се развива и променя във времето, но все пак има едни пластове, свързани с обичаи, облекло, начини на изпълнение, които са много ценни и си струва да се опитваме да ги съхраняваме доколкото е възможно.“
Фолклорът се мени заедно с околния свят
“От една страна е глобализацията, от друга, като противовес на нея е този стремеж към завръщане към корените, към местното, националното и локалното. Това се наблюдава в целия свят, като две тенденции, които действат в противоположни посоки. Възможно е постигането на балансът между глобалния гражданин на света и човекът, който има своите корени и идентичност. Големият проблем е, когато се стигне в крайности или пълно отричане на националното. Или пък обратно някакво вкопчване и впиване в националното.
Предизвикателствата са най-различни, но за нас винаги е интересно, защото в областта на фолклора и културните процеси, които наблюдаваме, винаги нещо се случва“, коментира още тя в ефира на “Нашият ден“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg