Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си влюбен в ледения континент

Христо Пимпирев или антарктическият стопаджия

Антарктида, това е земният път към космоса

Снимка: bai-bg.weebly.com

Нова книга за човек с топло сърце, посветил живота си на изучаването на студения континент. Личност, позната ни със своите научните открития, но все още  не познат добре като обикновен човек  с необятни мисли и мечти. "Христо Пимпирев. Антарктическият стопаджия" е името на книгата, която до 11 септември може да бъде отрита на Алеята на книгата пред НДК, след това ще бъде достъпна и в книжарниците в страната.

Повече за книгата в "Нашият ден" споделя автора Иглика Трифонова. "Един изключително интересен човек, но чрез книгата ще го видят в една нова светлина, като човек. Ще разберат как от неговата лична мечта става държавна политика. България има своя база на Антарктида, има ежегодни експедиции, дори имаме и кораб", казва тя.

Книгата е построена като пътешествие. Авторката е част от българските експедиции от 16 години насам. Тя е изминавала огромното разстояние до Ледения континент с проф. Пимпирев пет пъти и това я провокира да разкаже, какво означа да пътуваш с човека превърнал се в емблема на българската наука в Антарктида.

"Антарктика е един континент, който все още е terra incognita, най-малко изученият с най-суровото време с най-девствената природа, без постоянно население, така че тя има много голяма връзка с космоса. Там е земният път към космоса. Неслучайна се правят всички експерименти за космическите полети. НАСА там тренира астронавтите си, заради изолираността от населения свят“, посочва проф. Пимпирев.

  Проф. Христо Пимпирев: Антарктида е зона, която е изключително богата на полезни изкопаеми

 30 години българи и испанци на Ледения континент

 За опазването на Антарктида, трудния старт на българската експедиция и пингвина Гошо

Според него това е „калейдоскоп на моя живот“. Книгата го  разголва, защото разказва живота си. Тя е едно своеобразно пътешествие по време на антарктическа експедиция.  Това е един разказ за живота на проф. Пимпирев. За  неговите експедиции до Непал, Хималаите, Южна Америка и Виетнам. 
Интересен факт е, че книгата е събрала мнения за проф. Пимпирев от всички  български президенти с изключение покойния Желю Желев.
 "Самото присъствие на една държава в Антарктида е една много сериозна външна политика", посочва проф. Пимпирев. И допълва, че "имаме страхотна привилегия, постигната с Антарктическо стопаджийство".
Леденият континент има изключително  значение за живота на цялото човечество и необходимостта да бъде съхранен като място за мир и изследвания и запазен в този си вид за бъдещите поколения.
Целия разговор за  тайните на Ледения континент с Иглика Трифонова и Христо Пимпирев може да чуете в звуковия файл.

Иглика Трифонова е участник в пет български експедиции до Антарктида. Като фотограф и журналист публикува в български и чужди медии. Председател на Асоциацията на младите полярни изследователи (АПЕКС България). Член на Съюза на българските журналисти и на Българския антарктически институт. През 2022 г. е включена в световна класация на стоте жени в полярната наука и образование, които вдъхновяват следващи поколения млади изследователи да станат полярни учени.

Проф. Христо Пимпирев е преподавател по геология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", учен и полярен изследовател. Председател на Българския антарктически институт и директор на Националния център за полярни изследвания. Ръководител на 30 български антарктически експедиции. Автор на 11 книги, 10 документални филма, един игрален филм и над 250 научни публикации. Проф. Пимпирев е включен в световна класация на стоте най-изявени полярни изследователи на Земята. Пимпирев връх на о. Александър, Пимпирев ледник и Пимпирев бряг на о. Ливингстън в Антарктида носят неговото име.
Снимки: bai-bg.weebly.com, knigomania.bg
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не можем да успокояваме разстроено дете с телефон

"Всяко дете има право на щастливо детство!" – такова е мотото на Карин дом – Варна. Организация с нестопанска цел, основана преди около 30 години от потомствения дипломат и филантроп Иван Станчов, която носи името на неговата братовчедка Карин (родена с церебрална парализа). За нуждите на дома той предостовя фамилната си къща. От няколко години Карин..

публикувано на 28.05.25 в 13:26
Доц. Антон Тонев

Нови постове в ръководството на НЗОК: Какво би могло да означава това?

През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на функциите в НЗОК между  управителя и двама подуправител и. Парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ за отпадане на хартиената здравноосигурителна книжка и задължително уведомяване по електронен път на..

обновено на 28.05.25 в 12:34

Настоящи и бъдещи медици протестираха в шест български града

Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който всеки един здравен специалист извършва, регламентирано работно време, условия на труд, позволяващи адекватна грижа за пациентите и защита на персонала. Инициаторите настояват и за промяна в..

публикувано на 28.05.25 в 12:00

Среща с чудесата на науката в село Осоица

Експерименти, работилници, научни игри и вдъхновяващи срещи с истински изследователи и мечтатели ще предложи второто издание на Детския фестивал на науката в с. Осоица на 2 юни. Явор Денчев разказва в "Нашият ден" за събитието, което ще разкрие на децата тайни от света на конструирането, електрониката, физиката, химията, биологията чрез..

публикувано на 28.05.25 в 11:01

Новият фестивал в Божурище възпитава чрез творчество

Венелина Петрова – певица, музикален педагог и вдъхновител – сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за възпитанието, личната отговорност и ролята на изкуството в развитието на младите хора. Поводът е предстоящият фестивал  "Да! Всичко зависи от теб!" – първият по рода си културен форум в историята на град Божурище. "Наистина е..

обновено на 28.05.25 в 10:58