Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" през септември

Теодора Станкова и Иван Христов в галерия „Сердика“
Снимка: Стефан Зефиров

"За четвърта поредна година ще претворим софийските улици в поетичен форум, за да разкрием културното наследство и многоликост на столицата пред разнообразна публика от цял свят, благодарение на участниците – утвърдени поети от 8 европейски държави и България, които ще пишат, превеждат и четат творбите си, посветени на София" – това съобщи в "Артефир" Теодора Станкова, основател на фондация "Софийските метафори" и директор на фестивала.

Тази година събитието, което част от културния календар на столицата, ще бъде от 23 до 26 септември. Арт директор на фестивала е поетът Иван Христов. Поетът Петър Чухов, който е инициатор на формата уъркшоп, ще бъде гост на фестивала.

Емблематичните локации, за които участниците ще пишат своите творби тази година, най-вероятно ще бъдат: църквата "СветаСофия", чешмичката с минерална вода при Централна баня (статуята на Аполон Медикус на Георги Чапкънов) и комплекс "Антична Сердика" – археологическите разкопки от Сердика, експонирани на ларгото.

Участие ще вземат поети, преводачи и културни мениджъри от Румъния, Хърватска, Турция, Черна гора, Украйна, Унгария, Чехия, Великобритания, Северна Македония и България. Специална покана за фестивала имат и ученици от специализираната литературна паралелка от частна езикова гимназия "Ерих Кестнер", София. Участниците ще проведат поетичен пленер, ще напишат, преведат и прочетат пред широката публика стихотворения, посветени на емблематични за нашата столица места. В рамките на фестивала ще бъдат обсъдени литературни платформи. Ще се представят и споделят идеи за бъдещето на литературата.

Как литературните дейности се променят във времето, как се адаптират към настоящите предизвикателства – чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с Теодора Станкова в "Артефир".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вътрешният свят на художника и музикант Венцислав Диков

"Стилът на Венцислав Диков е разностранен – едновременно фигуративен и абстрактен. Графичният аспект също присъства осезателно в творчеството му. Впечатлен съм от чистотата на рисунъка на отделните персонажи. Композициите се характеризират с богата вариантност от геометрични и недотам стандартни, причудливи форми. В добавка, почеркът на художника..

публикувано на 13.06.24 в 13:53
проф. Цочо Бояджиев

Проф. Цочо Бояджиев: Всяко отделно занимание е почивка от предходното

Гост в "Нашият ден" е проф. Цочо Бояджиев – един от водещите български учени хуманитаристи, основоположник на философската медиевистика в България, поет, преводач на философия и поезия и фотограф.  Всяко отделно занимание е почивка от предходното, определя проф. Бояджиев. Професорът, който дълго време е преподавал история на античната и..

публикувано на 13.06.24 в 10:20
Анна Багряна

Анна Багряна: За живота между два езика и литературата като защита

Анна Багряна живее между две литератури. Тя е поетеса, преводачка, писателка и драматург от украински произход, но се чувства свързана с българската култура – дори псевдонимът ѝ е вдъхновен от поезията на Елисавета Багряна.   Багряна е гост в "Нашият ден", за да сподели впечатленията си от изминалия преди дни Черноморски литературен фестива..

публикувано на 13.06.24 в 09:30
Михаил Зигар

"Война и наказание" рисува контекста на войната в Украйна

На български излезе "Война и наказание" – новата книга на руския журналист Михаил Зигар, който от години работи в емиграция.   "Превъзходен анализ на всичко, което доведе до жестокото и злощастно нашествие на Путин в Украйна...  Книгата на Зигар е пламенно проникновение в настоящето",  пишат за нея New Yorker, които я нареждат сред най-добрите..

публикувано на 12.06.24 в 16:23

120 години Атанас Далчев

"За поетите думата освен значение е особено съчетание от звуци, има особена дължина и тежест, съдържа  особена багра, носи особена атмосфера.  Поради това за поетите не съществуват синоними;  всяка дума е незаменима. Те я виждат, чуват, опипват  и усещат. Който няма това сетиво, ако щете,  материално отношение към нея, той не е поет",..

публикувано на 12.06.24 в 16:11