През 2019 г. стартира иновативен проект “Иновативни модели за грижи в общността за хора с хронични заболявания и трайни увреждания“, осъществяван от Български Червен кръст в партньорство с Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика и Норвежката асоциация на местните и регионални власти.
Проектът, който ще продължи до 2023 г. позволя достъп до хората в малките населени места на нашата страна в Северозападна България, където предизвикателствата от социално-икономически и здравословен характер са много сериозни, казва в "Нашият ден" д-р Надежда Тодоровска, зам.-генерален шеф на БЧК, ръководител направление "Социално-оперативни действия" и шеф "Социално-здравна политика" в Секретариата на Националния съвет на организацията.
Целта на проекта е да се създаде дистанционен мониторинг на пациенти в Северозападна България. Това ще подобри достъпа на уязвими и самотни хора с хронични заболявания и трайни увреждания до професионални здравно-социални грижи, включително и на живеещите в отдалечени и малки населени райони.
В момента седем центъра обгрижват над 560 потребителя с хронични заболявания и трайни увреждания от Враца, Криводол, Оряхово, Бяла Слатина, Монтана, Видин и Белоградчик .
"Тези хора са над 50 годишна възраст и отговарят на определени критерии и могат да бъдат обгрижвани от медицински специалисти, домашни помощници. Важно е да се добави, че за първи път се извършва телеасистенция и телекеър чрез което се следят жизнените показатели и могат да се предотвратят различни сериозни ситуации, като инсулт или инфаркт. Прави се превенция на тези животозастрашаващи състояния", допълва д-р Тодоровска.
Въведено е 24-часово наблюдение на здравословния и психосоциален статус на потребителите с цел управление на рисковете, произтичащи от самостоятелния начин на живот на възрастните хора, както и липса на адекватни медицински грижи и социални услуги в Северозападна България.
"Грижим се 560 човека, които са в собствените си домове, а нашите екипи ги посещават на място. Медицинските сестри извършват манипулации като инжекции, превръзки, съблюдаване на взимане на лекарства и всякакви други манипулации назначени от личния лекар или друг лекар- специалист, който е запознат със състоянието на конкретния човек", посочва д-р Тодоровска.
Според д-р Тодоровска проблематиката, която установяваме ще помогне за нейното решаване при въвеждането на този модел на национална база, тъй като вече е приета Националната стратегия дългосрочна грижа и този тип услуги са залегнали в нея. Важно е да се изработят правилно механизмите, правилата, протоколите на действие, нещо което предстои да се случи в рамките на 2023 г.
Повече за проекта разказва д-р Надежда Тодоровска в звуковия файл.
Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..
Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg