Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф.д-р Иван Литвиненко:

Детското здравеопазване е заложник на честите политически рокади

Снимка: БГНЕС

Продължаване на работата по създаване на Национална стратегия за детето, завършване на първата чернова на Националната стратегия за детско и юношеско здраве и педиатрична грижа и възлагане на пълен анализ на нуждите за създаване на национална детска болница, върху който да бъде създадено заданието за изграждане на болницата, това са част от приоритетите служебния кабинет за подобряване на детското здравеопазване.

"От години няма парламент, правителство или ръководство на МЗ което да не поставя в приоритетните си задачи детското здравеопазване и то винаги си оставя на края, говоря като грижа и като отделени средства и като реални решения за промяна на ситуацията", коментира проф.д-р Иван Литвиненко, педиатър, детски невролог и началник на клиниката по неврология в СБАЛДБ "Проф. д-р Иван Митев" в "Нашият ден".

Статистиците трябва да отговорят как да се повиши интересът на ново завършилите лекари към тази специалност, която през годините се оказа дефицитна, да могат те да специализират улеснено, да попълнят необходимите бройки  и да имат нужното качество? Това няма как да стане без материален стимул, твърди педиатърът.

Според него детското здравеопазване е заложник на честите политически рокади. Специално педиатричните пътеки, педиатричната, доболнична и болнична помощ винаги са били на едно от последните стъпала в здравната система.

"Изначално трябва да се подходи с едно драстично повишение на заплащането на доболничната и болничната педиатрична помощ. Да се отдели ресурс и да се огледат нещата откъм профилактика, защото в годините тя е само на книга  и се пропускат много неща“, твърди проф.д-р Иван Литвиненко.

И допълва, че "педиатърът не бива да губи своето място, поне за първите години след раждането. Има доста показатели, които са специфични и те подсказват начеваща патология, те трябва да бъдат следени, отразени, но и да се разшири техния обхват. Срамно е, че за толкова години не можем да решим един прост въпрос за една национална педиатрична болница".

"Не е работа на лекарите, къде да се построи национална педиатрична болница", коментира проф.д-р Иван Литвиненко.

Целия разговор с проф. д-р може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00