Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калоян Стайков: Липсва сериозен стимул за енергийна ефективност

Не бива бизнеси и домакинства да фалират заради конюнктурна обстановка

Снимка: БГНЕС

Следващите месеци няма да се лесни. Чудим се дали доходите ще стигнат, как ще работят топлофикациите, как ще се отопляват домакинствата. Това заяви е ефира на "Нашият ден" енергийният експерт Калоян Стайков и допълни, че вече не става въпрос за цени, а става въпрос основно за количества.

 Енергийният експерт посочи, че на фона на общото потребление в Европа, 30-те млрд. куб. м с които разполага Украйна в хранилищата си не е кой знае какво.

"Ние сме в регион в който дори и в момента има излишък на природен газ. Съответно България без дългосрочни договори, дори с отказаните седем танкера за момента успяваме да си осигурим необходимите количества“, твърди Калоян Стайков.

Според Калоян Стайков през есенно-зимния сезон нещата ще изглеждат различно и със сигурност, ако правителството не постигне някаква договорка и нямаме яснота за сигурността на доставките, ситуацията може много бързо да се влоши. По отношение на газовото хранилище, самият му капацитет не е толкова голям, че запълването му до 100 % да ни гарантира независимост през зимния сезон.

"Всяка вътрешнополитическа нестабилност на фона на външните рискове и външната несигурност на която сме изложени от миналата година със сигурност внушава една несигурност", допълва енергийният експерт.

Не може да се оставят бизнеси и домакинства да фалират заради конюнткурна обстановка. Цените скочиха много, което означа, че много домакинства и бизнеси изпитват затруднения, което означава, че те ще имат нужда от подпомагане. 

Докато цените на борсите се увеличиха около 10 пъти, цените на регулирания пазар на електроенергия цените се увеличиха 3 пъти, което по дефиниция не означа, че те имат някакъв сериозен стимул да си мислят за енергийна ефективност и алтернативи, аргументира се експертът.

"Ние продължаваме да нямаме енергийна стратегия. Продължаваме да не сме наясно какво ще правим с въглищните региони и въглищните централи, защото сме поели ангажименти пред ЕК в ситуация, когато нямаше дефицит на електроенергия“, казва  Калоян Стайков.

Целия разговор с Калоян Стайков чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31