Книгите да достигнат до хората и хората – до книгите, това е мисията на всяко едно книжно изложение. Срещите между авторите и техните читатели обогатяват и осмислят работата на издателя. И макар балансът между средствата за издаването на една книга и икономическото състояние на читателите да е трудно постижим и най-често да е за сметка именно на издателите, те не се отказват от идеята да бъдат мост между думите и обличането им в книжно тяло.
В седмицата на "Алея на книгата" в София и в Нощта на литературата, в която България посрещна 11-ото издание на европейската инициатива с откъси от 21 европейски заглавия в рекорден брой населени места у нас, в ефира на програма "Христо Ботев" беше повдигнат въпросът за съдбата на пътуващите книжни изложения.
Какво се случва с тях и в тях? Пред какви възможности и препятствия са изправени издателите? Какво достига до читателите и какъв е пътят на книгата – от идеята, през печата и издаването ѝ, до ръцете на тези, които откриват посланието между страниците ѝ? Защо книгата отстъпва място в политическите приоритетите и какво е нужно, за да може тя да си проправи път обратно там? И защо трябва да се инвестира в грамотността сега, за да има възвращаемост във всеки един аспект за в бъдеще?
"Алеята на книгата", която стана повод за всички тези питания, е доказан начин за повишаване на нивата на четене. Сега тя се провежда в София и ще диша в столицата до 11 септември. Неин организатор е Асоциация "Българска книга". Асоциацията се бори ДДС-то върху книгите да бъде с намалена ставка и да няма данък върху грамотността и четенето, да има Закон за книгата, който да подпомага цялата книжна екосистема, като включва в себе си и книжарниците, и библиотеките, тъй като те са повече от значими за живота на книгите. Бори се и за създаването на стратегия, която да насърчава четенето, да развива литературата и да подкрепя издателската дейност.
Българската книга е един от най-добрите посланици на нашата култура по света. Затова и въпросът за съдбата на изложенията, чрез които тя достига до хората, е от особена важност.
Десислава Алексиева, председател на Асоциация "Българска книга", говори за това в звуковия файл. В него можете да чуете още Невена Дишлиева-Кръстева и Гергана Георгиева, които разказват за издателската си дейност. Както и да разберете как премина "Книжната Аполония", провела се в рамките на 38-ите Празници на изкуствата в Созопол.
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg