Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Силен съм, но не на сила“ – кампания срещу насилието в училище

Предстои кампания за превенция и решаване на проблема с насилието в училище, целта е повече от ясна, а именно да започнат открито и откровено разговори.

Темата коментира Елица Костова, директор на фондация Фондация Еду Компас“, консултант с международен опит, автор на обучителни програми, печелили множество награди, с над 10-годишен опит в сферата на образованието:

“Когато говорим за насилие, и то за такова сред младите хора, това е проблем, който касае цялата екосистема, в която живеят младите - тяхната среда, учителите, образователните политики, които често са силно популистки, а това е бич за образованието. Първата стъпка е да започнем честен и откровен разговор и да погледнем проблема в очите, защото не можем да го разрешим, ако не го разберем и ако всеки, който е част от екосистемата, в която живеят и битуват младите хора, не поеме своята част от отговорността.“

“Започваме серия от разговори с психотерапевти, медиатори, с педагози и училищни психолози. Това са специалисти с дългогодишен опит в сферата. Разговорите са под формата на интервюта в Youtube, достъпни в нашия канал и на Фейсбук страницата ни, а след това ще направим справочник за родители. Защото родителите в известен смисъл са на първа линия на този проблем, но доста често не знаят към кого да се обърнат.

Целта на този справочник не е да им каже нещо, което не знаят, а да им подаде ръка с конкретни случаи, ако детето примерно е част от банда на побойници, или ако е пострадало от вербално или друг тип насилие. Какви са едни от възможните стъпки?

Не целим да дадем дефинитивен отговор от последна инстанция, а по-скоро да започнем диалога и да предложим различни гледни точки и сламки, за които родителите да се хванат“, посочва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10