Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на представлението „Дездемона“

Снимка: ДТ „Стефан Киров“

На 13 септември предстои премиерата на представлението "Дездемона" в драматичен театър "Стефан Киров" Сливен. Постановката е по текст на Пола Вогъл, който поставя нов поглед към Шекспировата трагедия "Отело".

В тази версия Отело не е измъчван от съмнения, а всъщност Дездемона наистина е неговият най-лош кошмар. Не само най-лошият кошмар, това е и най-желаният му блян. Онова крехко девойче от Шекспировата пиеса тук е заживяло живота на съзряваща жена, разпъната между ролите на съпругата и разглезената аристократка. Тя фриволно задоволява своите нужди, когато и както ѝ се поиска, опознавайки и най-мрачните кътчета на своите желания, разказва режисьорът Петър Денчев:


"Авторката пресъздава съвсем нова и оригинална пиеса, която третира темата за женското равноправие, женската конкуренция, за същността на жената и нейното място в един свят, изграден от мъже. Това е сюжет фокусиран върху трите женски образа от "Отело" – Дездемона, Бианка и Емилия. Имаме познанията за мъжете само чрез разказите на жените. Имаме една жена, която е решила на всяка цена да освободи себе си от тегобата да е обречена, да бъде държанка на един екзотичен мъж. Финалът на пиесата е с неясна точка, смъртта на Дездемона е извън сценичното време. Посланията са съвременни, защото пиесата е съвременна."

Как тогава да не повярваме, че Отело я удушава не заради измаменото доверие, а заради заслужените прегрешения? Това е основният въпрос, който задава представлението в адаптацията на Пола Вогъл.


Петър Денчев е български писател и театрален режисьор. Завършил е Режисура за драматичен театър в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2010 г. и магистърска програма "Театрално изкуство" през 2017 г. Доктор по театрознание от 2021 г. С романа си "Тъй, както мъж целува жена, която обича" печели конкурса за нов български роман "Развитие" през 2007 г. По-късно издава сборника с разкази "Истории в минало време" (2010, Издателство "Жанет 45") и романа "Тихото слънце" (2012, Издателство "Жанет 45"). Неговите романи "Малкият бог на земетръса" (2019, Издателство "Жанет 45") и "Превъртане" (2021, Издателство "Жанет 45") са номинирани за наградата "Хеликон" (2019, 2021). Негови произведения са превеждани на сръбски, македонски, словенски, немски, английски и фарси.

Поставял е спектакли на сцените на повечето от големите театри в България (Народен театър "Иван Вазов", Сатиричен театър "Алеко Константинов", ДТ "Стоян Бъчваров" Варна, ДТ "Сава Огнянов" Русе, ДТ "Гео Милев" Стара Загора и др.). В периода 2017-2018 г. е драматург на ДТ "Стоян Бъчваров" Варна. Режисьор в трупата на ДТ "Стефан Киров"
Сливен от 2020 г. В театъра е работил върху текстове на автори като Едуард Олби, Жорди Галсеран, Сара Рул, Шекспир, Молиер. Негови спектакли са гостували на различни фестивали и форуми в Сърбия, Румъния, Косово и Черна гора.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
авторски моноспектакъл на Силвия Станоева

Дневник от войната

"Дневник от войната" е вторият самостоятелен авторски моноспектакъл на Силвия Станоева. Българската актриса е многократно награждавана за нейната работа в театъра. От 2022 г. живее в Рим. Представлението разказва за любовта на една жена, която живее в Париж по времето на Втората световна война и окупацията на града от нацистите. Войната отключва в..

публикувано на 08.04.25 в 08:45
Неда Спасова

Само ако знаеше Неда Спасова…

Казват, че да си актьор не е лесно, да играеш себе си обаче – е още по-трудно, но и забавно. Четирима артисти чупят общо приетата матрица и излизат на сцената заедно, или поне донякъде, за да чуят зрителите техните откровения, абсурди, житейски ситуации,които всеки от нас е изпитвал, но не е казвал на глас. Без роли и без претенции. Йоанна..

публикувано на 08.04.25 в 08:00

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23