Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хайку картички срещу униние

5
Снимка: Личен архив

Лилия Минева е актриса по образование, книжар по професия и творец по душа, който отскоро въплътява емоциите и мислите си в хайку картички. А преди всичко -добър и светъл човек, който вярва, че в живота няма място за униние и не трябва да се страхуваме от изпитанията, които срещаме по пътя си.

Определя себе си като "Лили в преход – между себе си преди и себе си в бъдеще“. Надникваме в нейния свят в едно от изданията на „Епизоди от живота“ в "Нашият ден“.

Тя работи като книжар в различни издателства от дълги години. Завършила е актьорско майсторство в класа на проф. Корабов и не се е отказала от идеята да реализира свой режисьорски проект, но е избрала книжарството а професия, тъй като „ежедневието ни кара да мислим и прагматично“.

Не пропуска да добави, че е изключително благодарна да се развива в тази сфера.

"Книгите са наистина нещо изключително, защото това е начина да свържеш мисълта си с човек, който е живял например преди 1000 години. Но, четейки го, ти правиш вече връзка с неговото съзнание и се оказва че това е нещо живо, и продължава да има връзка с неговия живот и този живот се прехвърля в теб и те променя като личност и те обогатява. Който обича да чете, наистина няма да се изгуби. Напротив – ще се намери“, казва тя.

Понякога обаче животът ни провокира с неочаквани ситуации, в които е лесно човек да се изгуби, ако се поддаде на униние и страх. В подобна ситуация изпада и Лили, без работа за известен период. Впоследствие ситуацията се разрешава, но месеците в търсене на нова алтернатива са изпитание. „През цялото това време просто не бива да се пада духом. Наистина човек не бива да се отчайва. Няма какво да се намери в отчаянието, освен още повече дълбочина и отчаяние“, споделя още.

Вместо да се отчайва, Лили насочва енергията си към нещо ново, с което са изрази търсенията на душата си: изработката на особен вид авторски „хайку картички“, както ги определя тя.

Признава, че все още не е измислила как да продава тези отпечатъци на емоции върху хартия, но подхожда към всяка от тях с толкова отношение и любов, че, разтваряйки ги, със сигурност ще откриете вътре и частица от Лили.

"Може би всичко е свързано и с това, че обичам много японската култура. Обичам също и растенията и един ден просто намерих еднорастение, което е като седеф. Просто то излъчва някаква своя си светлина. И когато го намерих това растение реших да се опитам да направя нещо като картичка“, разказва Лили и добавя, че миниатюрните неща я вълнуват и я карат да се възхищава от това колко детайлен е светът, в който живеем.

Личното ѝ послание към всички, които също минават през своите изпитания и периоди на преход е да не се отчайваме. Да не пропускаме възможността да бъдем добри. Да не се страхуваме да усещаме чуждата болка, да бъдем съчувстващи и да подаваме ръка в труден момент, защото красотата не е във външния вид, а във взаимоотношенията между хората.

Цялото интервю с Лилия Минева можете да чуете в звуковия файл.


Снимки: личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21