Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шаман бие с билки за пречистване в Еквадор

Еквадор е единствената държава в света, кръстена на географски обект – името ѝ означава Република на Екватора. И наистина той я разсича надлежно. Макар да е една от най-малките страни в Южна Америка (колкото две и половина Българии), тя е привлекателна за пътешествениците със своите тропически джунгли, 27 вулкана и колониални градове, вписани в съкровищницата на ЮНЕСКО. След този анонс напълно e разбираeмo защо собственикът на туристическа агенция Красимир Златанов се е запътил натам. Столицата Кито е на около 20 километра от Екватора, но същевременно е разположена на 2900 метра. Първия въпрос към него е – как се диша на такава височина. Оказа се, че Ла Пас, главният град на Боливия, е на още по-високо.

Преди да потегли към дивите племена в амазонската джунгла, приключенецът посетил Центъра на света, на 26 км от Кито.


Краси е имал и изключително преживяване – да храни колибри. И предостави специално за сайта на БНР видео от това вълшебство. След като чуете как живеят индианците в дебрите на еквадорската джунгла, едва ли ще повярвате, че държавата е обявена за най-добра за живеене в пенсионна възраст. Взети са предвид показатели като цени на имотите, парични средства, нужни за преживяване, климат и достъп до медицински грижи. Но не са включили и радостта от възможността да видят розови делфини. А Красимир Златанов, макар и не пенсионер, я е преживял. След разказа му за Еквадор, мечтата за тази южноамериканска страна у мен вече не тлее, а се разгаря неудържимо.


Снимки и видео: Красимир Златанов

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10