Психологическият роман "Отвъд карамела на залеза" на авторката Цветелина Жулева разказва сюжета с много експлозивна емоция, но и зряла осъзнатост, мъдрост, платена с наивност и обич, заплатена с болка, калейдоскоп от човешки сривове и възкръсвания в колелото на историята. Има и памет, спомен, разбиране за силата на човешкото начало, онази непримиримост и непобедимост, която в крайна сметка се отплаща с постигнато щастие.
"Тази книга е метафора на човешкия живот, чийто смисъл се крие някъде отвъд карамела на залеза. Ако имаш късмет, смътно помниш пътя до него, а за да ти помогнат, в теб остават хиляди парченца от предишни съществувания, като съкровища, като крайъгълни камъни, които ти показват посоката към теб самия. Защото какво друго, ако не човекът, е смисълът? И опитът му е мъдрост, а мъдростта на сърцето е любовта към себе си. Тя е топла, уютна, златна, карамелена... И единственото твое място сред света и през времето. А тези страници могат да са твой пътеводител. Пожелавам ти да го откриеш", пише в своя пролог към книгата авторката Цветелина Жулева:
"Запринка е жена, изпреварила времето си, затова изпитва негодувание към своя народ, към всичко, което я заобикаля, към своите родители. Те са отрудени простички хора, задълбали в битовизма, повърхностни са, вълнува ги само работата и Запринка да си намери своя съпруг, живеели са ден за ден, без да се замислят за нещата от живота, такива каквито са. В романа има много истории, във всяка една има частица от мен и съм по малко аз. В живота има и мрак, и светлина, и добро и лошо, и черно и бяло, всички съдържаме и двете части и кое ще преобладава в живота ни, е наше решение. Любовта на героите никога не им достига, винаги търсят още и още.“
Вдъхновение за героинята Запринка и за първата история в нея, Цветелина взема от постановката от дипломното ѝ представление в ЮЗУ "Неофит Рилски" – "Лодка в гората" на Николай Хайтов. Оттам започва да мисли по героините си. Запринка и Доротея са два различни образа в книгата, но има нещо общо между тях – осезаемост и чувствителност към света, и любовта, която и двете изпитват към Йордан Порязов. Те откриват една в друга сестра, утеха и смирение. Изграждат много добро приятелство, но за кратко време, защото между тези две жени стои един мъж.
Снимки – Ангелина Грозева
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg