Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

27 септември – Световен ден на туризма

Доц. Соня Алексиева: Ускорената дигитализация на туризма е добрата новина от пандемията

Снимка: Яна Боянова

Световният ден на туризма се отбелязва всяка година на 27 септември. През месец септември 1979 г. в Torremolinos, Испания – на третата сесия на Генералната асамблея на Световната организация по туризъм към Обединените нации се взема решение за тържествено отбелязване на Световния ден на туризма, като неговото начало се поставя през 1980 г.

Изборът на датата 27-и септември 1980 г. съвпада с едно много важно събитие в световния туризъм, а именно 10-годишнината от приемането на Устава на Световната организация по туризъм към Обединените нации – 27 септември 1970 г.

Оттогава Световният ден на туризма 27 септември се чества всяка година със събития, подбрани от Генералната асамблея и по указания на Изпълнителния съвет на Световната организация по туризъм към Обединените нации.

Най-важното за Световния ден на туризма е да се засили усещането на международната общност към изключително важната роля на туризма и ролята му в социалния, културния, политическия и икономически живот на обществата.


“Честит празник! Да честитим на всички хора в индустрията, които правят възможно да запазим този ръст от 13% БВП, който в момента туризмът допринася“, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Соня Алексиева и допълва:

Периодът на служебното правителство е твърде кратък, но те вече коментираха и отчетоха, че България има около 80% ръст спрямо 2021 г. Имаше едно по-силно лято. Оказа се, че има устойчивост на търсенето от българските потребители. Точно това лято с всичките тези закани, догми и притеснения, доколко българите отново ще тръгнат към други дестинации. Това беше едно наистина устойчиво туристическо лято.

Трябва да си зададем въпроса – това ли е качеството, което търси българският турист. И това лято видяхме проблемите с недостига на кадри и с ценообразуването. Виждаме и твърде ниския бюджет за туристическа реклама, виждаме колко силна дигитализация имат конкуриращите ни страни, не само в областта на рекламата.

Ако има добри новини от пандемията, това са тези, че твърде много се ускори дигитализацията на туризма, видяхме колко сме изостанали. Видяхме, че трябва да сме единни и че не става въпрос само за оцеляване на отделни гилдии в туризма."

Основни проблеми в бранша?

“Това са цените на тока и на водата. Войната, която е близо до нас. Хората мислят туризма като част от едно общо цяло. Не може да делим туризма от културното наследство и от изключителните обекти на България. Да го делим от прочутото българско вино и храната – всичко това го прави, заедно с обслужването, цялото, което ни се иска“, казва още тя.

В четвъртък е премиерата на книгата на доц. Алексиева в Китайския културен център.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55