Фондация "Евлогий и Христо Георгиеви“, Центърът за стопанско-исторически изследвания и ВТУ "Св. св. Кирил и Методий“ организираха едно от най-значимите научни събитие на годината – международна научна конференция, което се проведе в Карлово на 23 и 24 септември със заглавие "Дилеми на развитието“.
Град Карлово събра най-изявените изследователи и учени, занимаващи се със стопанско-исторически изследвания в България и на Балканите. Научното събитие е посветено на 150-годишнината от смъртта на големия карловски предприемач, банкер и дарител Христо Георгиев.
Специален гост на конференцията в Карлово и пленарен лектор беше световноизвестният турски икономист, историк и преподавател проф. д-р Шефкет Памук (London School of Economics, Boğaziçi University).
В 25 доклада, представени от университетски преподаватели и учени от Центъра за стопанско-исторически изследвания и Института за исторически изследвания при БАН, направиха разрез на стопанския живот в България през епохата на Възраждането
“Трябва да обърнем внимание на стопанската история на страната, за да научим уроците на историята. Има времена, в които народът ни е страдал, има и времена на съзидание, в което именно стопанските дейци, икономическата активност, търговията, свободното общуване между нациите на народите са това, което е водило просперитета както на нашата нация, така и на света като цяло“, казва в ефира на “Нашият ден“ Христо Тучев, предприемач във високите технологии:
“Там, където има успешни търговски отношения, честни и равноправни, там няма войни. Трябва да научим всички тези уроци, да вземем мъдростта на нашите деди, да сме горди с техните постижения, а може би трябва да се научим и от техните грешки. Това са непреходни ценности, непреходни са формулите на успех, а може би и тези на провал."
“Ще резюмирам труда на Шефкет Памук. Той изследва колко силна е държавата и как това се отразява на благосъстоянието. Прави това по относителната данъчна тежест – колко пари прибира от хората, съотношението между данъчни приходи и брутен вътрешен продукт“, разказа още той.
“Докладите на конференцията съвсем не бяха само история. Те са обобщени в сферата на стопанско-историческите изследвания. Тази година имахме най-много участници“, каза в “Нашият ден“ д-р Александър Златанов.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg