"В нейната кожа" е името на съвременния танцов филм, който ще има своята премиера на 30 септември в Дома на киното в столицата. Лентата разкрива взаимодействието между личното и публичното в ежедневието на пет жени, чиито съдби се преплитат на фона на знаковото езерото Клептуза във Велинград. Хореографията е дело на Коста Каракашян в колаборация с изпълнителите и е създадена специално за пространствата около езерото, които обединяват естествена среда, човешко присъствие и мистика.
"В нейната кожа“ комбинира съвременен танц, класически балет и комерсиални танци и ги вплита в един мистериозен свят, вдъхновен от сюрреалистичното в малкия град, разказва режисьорът и актьор Коста Каракашян:
"Танцът има потенциала да разкаже много истории, които в думи не могат да се изкажат. Чрез езика на телата изказваме взаимодействието докато една танцува какви са погледите на останалите, езика на тялото. Създава се една много мистична и многопластова история. Самите образи и танцьори имат голяма заслуга за създаването на тези героини. В образите има лека нотка мелодрама и нещо хумористично, но се вдъхновихме от мистериозните филми на миналото, като жълтите италиански филми от миналото, самите образи не са реални, а са фикцията ни за живота на някои друг, като например, както днес виждаме нещо от социалните мрежи и си създаваме фикция за живота на някого, което може въобще да не е това, което се случва. Семейството ми е от Велинград, всъщност така съм усещал и на свой гръб възможността всеки в малкия град да чуе, да види, да усети, този спомен от детството ми беше идеята за това да снимаме там и Клептуза има голям смисъл за мен, сантиментална стойност, като природа е много красиво, но и човешката намеса е много силна и е много подходящо за това напрежение между публичното и личното."
Книгата на Беатриче Алеманя "Идеален ден за нищоправене" е спечелила наградата "Ландерно" за най-добра книга на годината (Франция, 2017), също и Голямата награда на Музея на илюстрацията (Мулен, Франция, 2017), Златен медал на The Original Art exhibition of the Society of illustrators (САЩ 2017). Тя е сред десетте най-добри книги за годината от "Ню..
"Разправят, царю честити..." – така започват голяма част от историите, с които най-известната разказвачка в света отлага смъртната си присъда в продължение на 1001 нощи. Да се анализира цикълът "Хиляда и една нощ" предполага да се създаде произведение, не по-кратко от самата "Хиляда и една нощ". Част от историите в сборника са доста различни от..
Изложбата "През времето" в залите на Националната галерия – "Квадрат 500" е посветена на 90-годишнината на проф. Валентин Старчев. Макар и с ретроспективен характер, експозицията представя само част от внушителното и многопластово творчество на един от най-емблематичните и влиятелни български скулптори. Внимателната селекция от произведения..
Това е заглавието на изложбата на Гергана Минкова. Тя за втори път излага свои работи в галерия "Астри", сега – 17 произведения. В момента се намира в Сите ентернасионал дез ар в Париж (Cite international des arts) след спечелен конкурс на СБХ. Ето какво пише галеристката Вихра Пешева за работите на Гергана Минкова: "Освен че рисува,..
Първият българин, който е спечелил Гранд приза на хайку конкурса, организиран от Мемориалния музей на поета Мацуо Башо, е поетът Владислав Христов. Музеят се намира родния град на Башо Ига, префектура Мие. Хиляди поети от цял свят взимат участие в най-стария световен хайку конкурс. Тази година се състоя 79-ото му издание. С председател на..
Общественият ни вековен сън, същината на будителството и новите служители по почтеността коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Антоанета..
Как прокурори биват отстранявани, когато работят по конкретни журналистически разследвания, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Николай..
Първият българин, който е спечелил Гранд приза на хайку конкурса, организиран от Мемориалния музей на поета Мацуо Башо, е поетът Владислав Христов...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg