Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ще се дискутира на кръгла маса "Дневен ред за София 2030"?

Снимка: @UNABulgaria

На 29 септември в Централен дом на архитекта ще се проведе кръгла маса "Дневен ред за София 2030".

Кръглата маса ще събере експерти в сферата на устойчивото развитие, които ще работят заедно, за да изведат индикатори за оценка на напредъка на град София по Цел 11: Устойчиви градове и общности от Целите на ООН за устойчиво развитие.

В работни групи представители на общински институции, гражданския и академичен сектор ще обсъждат четири важни теми, свързани с устойчива градска среда: хората и техните жилища, енергия и транспорт, околна среда и управление на устойчивото развитие.

Събитието е част от проект „София 2030 – Мониторингов доклад за изпълнение на Цел 11 от Целите на ООН за устойчиво развитие в град София“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община – Програма „Европа“ 2022 от Дружество за ООН в България и в партньорство с ОП „Софияплан“.

“Трябва да сме подготвени да посрещаме предизвикателствата – рисковете, които носят и климатичните промени, и това, което се случва в града. Трябва не само да се планира дългосрочно, ни и да има добро оперативно управление“, казва в ефира на “Нашият ден“ проф. Петранка Филева.

“Тази кръгла маса, която ще се състои в утрешния ден, е част от един проект, в който заедно с дружеството на ООН сме партньори. Това е един проект по програма “Европа, която се финансира от Столична Община – да направим един цялостен мониторингов доклад за цел 11 от целите за устойчиво развитие на ООН. В края на тази кръгла маса ще имаме идентифицирани индикатори и данни, с които ще можем да кажем доколко устойчив е нашият град. Ще можем да го сравняваме и с други градове по света, които също ще правят световни мониторингови доклади“, казва в “Нашият ден“ Невена Германова, социолог в ОП "Софияплан" и обясни:

“В края на тази кръгла маса ще имаме идентифицирани индикатори и данни, с които ще можем да кажем доколко устойчив е нашият град, а ще можем и да го сравняваме с други градове по света, които също са направили подобни мониторингови доклади“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40