Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вихрен Георгиев: Опорочаването на партийната система у нас е тенденциозно

Вихрен Георгиев
Снимка: Снимки: Фейсбук, личен архив

В каква България поиска да живее гласувалият българин? В деня след изборите – разговор с твореца и общественик Вихрен Георгиев, който като фотограф показва хората на София в проекта си People of Sofia.

“Хората, които не гласуваха, избраха да не вярват на политиците и изобщо на системата. Това е продиктувано от проблемите, които имат – инфлация, война, едно неспокойствие и постоянно засилващите се проблеми, които се появяват. Това естествено прави така, че политиката е последното нещо, което ги занимава“, казва той в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

“Много мисля за хората, които не гласуват, за да разбера тяхната психика. Известно правило е, че едни избори се печелят от хората, които не гласуват. По-важни са другите, които гласуваха и избраха да продължат да живеят в една лъжа“. 

Лъжите…

“Като започнем от “Възраждане“ – Константин Константинов, всичките лъже на ГЕРБ, лъжите на правителството на Радев, което беше доста активно в лъженето. Всичко това някак обърква хората, защото ние сме в период на криза и се нуждаем от едно спокойствие. Държавата да се грижи за хората да са спокойни и да преминат по-лесно през проблемите. Откакто правителството на Кирил Петков беше на власт, точно това правеха всички останали, покрай тях да създавате едно неспокойствие само и само да могат да си върнат старите позиции, включително и служебното правителство“, посочва още той и допълва:

“Има една теза, която се насажда, че партиите са виновни, че не могат да убедят хората да гласуват за тях. Докато аз си задавам въпроса – а не са ли виновни партиите, които разубеждават хората да гласуват. Тази кампания беше точно такава – да разубеди хората да гласуват с всички скандали и всички измислени теми, които се залагат в обществото. Не случайно Слави Трифонов повдигна въпроса за президентската република. Цялото това опорочаване на партийната система у нас е абсолютно тенденциозно, за да може задкулисието да остане на власт и да дискредитира парламентарната република като алтернатива“.


В каква България ще живеем?

“Надявам се ЕС и войната в Украйна малко да разчупят представите на българите за начина на живот и за това как трябва да се урежда животът. Задкулисието си спечели още време. Надявам се, че скоро пак ще има избори, защото не виждам как може да се състави правителство. Дори и ГЕРБ да състави правителство това ще е абсолютно деструктивно за обществото и ще паднат много бързо. Когато хората имат много проблеми, явно не гласуват“, казва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук, личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15