Разговор за собствените ни проблеми и демони, за реалния и виртуалния свят, в който доминират страховете и изолацията ни, депресиите и стреса. Гост в поредното издание "За здравето" бе опитният психиатър д-р Анета Аничкина, която акцентира върху липсата на достатъчно идеи, решителност и средства при предоставянето на психиатрични грижи у нас. Разбира се, и на страховете ни да се обърнем към психиатър, когато имаме потребност.
Т. нар. стигма, която е характерна за психично болните, е отражение на дългогодишно неглижиране на проблема: болниците и клиниките са изолирани от градската среда, трудно е приобщаването на пациентите в обществото, не говорим открито и на висок глас за проблема.
В предаването бяха дискутирани и други теми, бе дадена думата и за различни мнения: спасеното от удавяне дете в новозагорското село Кортен, коментарът на проф. Асен Дудов за конгреса на Българското онкологично научно дружество, темите от проведената "кръгла маса" по проблемите на психиатрията. На нея, а и в предаването, доц. Михаил Околийски потвърди световната тенденция в разбирането за психично здраве: без него просто няма здраве!
Ръководителят на офиса на СЗО в България се включи в предаването като психиатър и колега на д-р Аничкина. И двамата бяха единни в мнението си, че трябва да изминем още дълъг път, за да подобрим и осъвременим психиатричната грижа и приобщаването на болните в обществената среда.
Бяха поставени на обсъждане и най-честите състояния и заболявания: самота и самоизолация, депресия, страхова невроза, суеверия, страховете от войната и климатичните промени...
Като акцент в предаването бе поставен и един професионален подход и разбиране за т. нар. "Лиезон в психиатрията" – отключването и появата на болести, в следствие на психични проблеми, и обратното (психиатрични отклонения в резултат на друго заболяване).
Гостът в предаването д-р Анета Аничкина бе поздравена и за наградата на името на доц. Георги Койчев, присъдена й по време на Колегиум "Частна психиатрия".
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg