Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полет над действителността

Д-р Анета Аничкина
Снимка: Кирил Чобанов

Разговор за собствените ни проблеми и демони, за реалния и виртуалния свят, в който доминират страховете и изолацията ни, депресиите и стреса. Гост в поредното издание "За здравето" бе опитният психиатър д-р Анета Аничкина, която акцентира върху липсата на достатъчно идеи, решителност и средства при предоставянето на психиатрични грижи у нас. Разбира се, и на страховете ни да се обърнем към психиатър, когато имаме потребност.

Т. нар. стигма, която е характерна за психично болните, е отражение на дългогодишно неглижиране на проблема: болниците и клиниките са изолирани от градската среда, трудно е приобщаването на пациентите в обществото, не говорим открито и на висок глас за проблема.

В предаването бяха дискутирани и други теми, бе дадена думата и за различни мнения: спасеното от удавяне дете в новозагорското село Кортен, коментарът на проф. Асен Дудов за конгреса на Българското онкологично научно дружество, темите от проведената "кръгла маса" по проблемите на психиатрията. На нея, а и в предаването, доц. Михаил Околийски потвърди световната тенденция в разбирането за психично здраве: без него просто няма здраве!

Ръководителят на офиса на СЗО в България се включи в предаването като психиатър и колега на д-р Аничкина. И двамата бяха единни в мнението си, че трябва да изминем още дълъг път, за да подобрим и осъвременим психиатричната грижа и приобщаването на болните в обществената среда.

Бяха поставени на обсъждане и най-честите състояния и заболявания: самота и самоизолация, депресия, страхова невроза, суеверия, страховете от войната и климатичните промени...

Като акцент в предаването бе поставен и един професионален подход и разбиране за т. нар. "Лиезон в психиатрията" – отключването и появата на болести, в следствие на психични проблеми, и обратното (психиатрични отклонения в резултат на друго заболяване).

Гостът в предаването д-р Анета Аничкина бе поздравена и за наградата на името на доц. Георги Койчев, присъдена й по време на Колегиум "Частна психиатрия".


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54