Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Петър Шурулинков, орнитолог: Тази есен сме много доволни от редките находки на Дуранкулак

Голяма пъструшка
Снимка: Уикипедия

До последната третина на октомври специалисти и доброволци в два лагера в страната – Дуранкулак и край Драгоманското блато - слагат пръстени на птици, хванати в специални мрежи, които летят през двете области.

Чрез опръстеняването се проучват миграционните пътища на птиците и се прави мониторинг на пернатите. Приятен страничен ефект от тази дейност е, че младите доброволци, ангажирани в нея, стават бъдещи природозащитници. “България- БАН-София“ – това пише на всеки пръстен, а после следва индивидуален номер.

Червена чинка

“През тази есен на Дуранкулак имаме много интересни видове, включително седем нови вида, които предните три години не са ловени. Сред тях е Червената чинка, която е много рядък вид у нас (с по-малко от 100 двойки) и е нов колонизатор на нашата територия.

Също така попазнахме и Червеногушата бъбрица, която е рядък мигрант над България. От нея хванахме три броя. Хванахме и много нощни мигранти, като Голяма и средна пъструшка. Много доволни сме от редките находки“, разказва в ефира на “Нашият ден“ орнитологът д-р Петър Шурулинков.

Д-р Петър Шурулинков. Снимкa: (c) Любомила Кривошиева (Зелени Балкани)

Опръстеняването…

“Опръстеняването се провежда с вертикални мрежи, които са съвсем тънки и невидими за птиците, когато летят директно срещу тях. Мрежите се опъват между вертикални алуминиеви колове, могат да бъдат и от друг материал. Мрежите обикновено са дълги между 8 и 12 метра и високи около 2 метра и половина до 3, имат джобове.

Птицата навлиза в джоба и потъва, както се ловят рибите в морски мрежи. В джоба тя бива разплитана от сътрудник, който проверява мрежите на всеки едни час. Понякога при по-лоши климатични условия се проверяват и по-често, след което се поставят в малки платнени торбички и се отнасят в мястото на опръстеняване и там вече им се поставя индивидуален пръстен и се измерват и заснемат. Вижда се степента на охраненост, измерват се с  електронна везна и се освобождават“, разказва повече за самия метод той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


Снимки: Уикипедия, Любомила Кривошиева (Зелени Балкани)
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30