Програма "Христо Ботев" на Българското национално радио организира Вечер на музиката и поезията на 4 октомври от 18,30 часа в Литературен клуб "Перото" на Националния дворец на културата. Поводът е Световният ден на музиката и Националният ден на поезията, който се отбелязва на 1 октомври, както беше през всички предишни години. Причините са ясни, това са изборите, твърдят организаторите. Водещи са Силвия Чолева и Бойко Ламбовски. Музиката е в ръцете на музикантите от Биг бенда на БНР.
Журналистката Силвия Чолева, поетеса и една от организаторките на събитието, разказва в "Нашият ден" защо е избрала за отправна точка творчеството на поетесата Екатерина Йосифова.
"Поезията е нещо, което успява – както и литературата, както и музиката – да ни детоксикира. Вади ни от бита и от тези конкретни неща, които ни заобикалят, за да знаем постоянно, че у нас има дух, че ние не сме само материални същества.
Идеята е жени поетеси да бъдат тази вечер "на сцената“. Това са съвременни български поетеси. Старах се, те да бъдат от различна възрастова група. Хора, започнали по-отдавна своя творчески път, и съвсем млади хора, които по някакъв начин са свързани с поезията на Екатерина Йосифова", посочва Силвия Чолева.
Литературата е част от живота и в нея се отразяват много неща. Има едно стихотворение на Екатерина Йосифова, което се казва "Потребност от поезия“, където четем:
"Заради живеенето, заради безвластието, заради движението със всякакви посоки, заради истинността, по-голяма от истините.“
Стихове ще четат Мила Миндова, Кристин Димитрова, Миглена Николчина, Аксиния Михайлова, Боряна Кацарска, Белослава Димитрова. Съвсем младите Габриела Манова и Преслава Виденова, Мирела Иванова, Ана Цанкова, Мариана Георгиева.
"Една друга наша поетеса си отиде, която е много важна за българската литература, това е Рада Панчовска. Тя винаги е стояла в тишина и не беше от шумните хора. Ето какво пише Иван Теофилов за нея: "Тя е един, в най-добрия смисъл, литературен отшелник и дълбоко вкоренен в творчеството си. Литературните шумотевици не я занимават, светските привички са ѝ чужди. Няма да я видите и на телевизионни екран да говори разточително, елитарно и сложно и да изтъква своята значимост. При това не страни от средите и редовно посещава литературните събития, но винаги с едно незабележимо присъствие, което ѝ дава възможност да наблюдава, вместо сама да бъде наблюдавана", казва Силвия Чолева.
Целия разговор със Силвия Чолева можете да чуете в звуковия файл.
В "Артефир" Силвия Чолева споделя още: "Предложих един дълъг списък с авторки. Трябва да се каже, че тази година поводът не е приятен, но все пак е важно да се покаже жест към паметта на Екатерина Йосифова. Само жени ще четат както свои, така и на Екатерина Йосифова стихотворения.
Този празник на поезията и музиката е повод да се чуе поезията, да се чуе определена музика. Поезията и музиката винаги са били свързани още от самото си зараждане и ми се струва, че тази комбинация е прекрасна, допълва Силвия Чолева.
"Напоследък поезията се превръща в бегли маркирания в социалните мрежи. Стойностната поезия е далеч от това. По начало социалната мрежа не може да даде задълбочена информация, така че аз лично винаги препоръчвам на хората да търсят книгите“, казва Силвия Чолева.
"Ще бъдат представени поетеси, които творят в съвремието ни, които са с утвърдени имена и пишат по различен начин. Поезията у нас често пъти залита в някаква мода. И виждаш едни стихотворения, които много си приличат, защото сега се пише по този начин. Това за малка литература, като нашата, е доста вредно", твърди Силвия Чолева.
Свои стихове ще представят Ана Цанкова, Аксиния Михайлова, Боряна Кацарска, Белослава Димитрова, Габриела Манова, Преслава Виденова, Мирела Иванова, Мариана Георгиева, Мила Миндова, Кристин Димитрова, Миглена Николчина и др.
Ето едно стихотворение на Екатерина Йосифова:
"Нови стръкчета под снега,
всеки режим заслужава бунт“.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg